Kapusta pekińska nie ma zbyt dużych wymagań termicznych i nadaje się do uprawy w klimacie umiarkowanym. Znosi niewielkie spadki temperatury i udaje się na lekkich i średnio zwięzłych glebach o uregulowanym poziomie wody gruntowej. Powierzchnia kapusty w Polsce ciągle wzrasta, dlatego co raz częściej uprawiana jest na plantacjach towarowych.

Kapusta jest warzywem liściowym przeznaczonym głównie do uprawy poplonowej, przeznaczonej na zbiór jesienny. Posiada krótki okres wegetacyjny w ciągu, którego możemy uzyskać pierwsze plony. Jest rośliną długiego dnia i dlatego najlepiej jest nasiona wysiewać już na początku lipca. Możliwa jest również uprawa wiosenna, ale jest dość ryzykowna, gdyż kapusta może wybijać w pędy kwiatostanowe.

Kapustę pekińską uprawiamy z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. W przypadku roślin z rozsady, ich produkcja powinna wynosić ok. 3-4 tygodni. Do uprawy na zbiór jesienny nasiona wysiewamy od na początku lipca. Kapusta pekińska jest wrażliwa na pikowanie, dlatego rozsadę najlepiej jest prowadzić w multidoniczkach. Na jesienny zbiór można również wysiewać nasiona wprost do gruntu. Dobrym do tego terminem będzie okres od lipca do połowy sierpnia. Nasiona wysiewamy w rzędy odlegle o 30 cm. Po wzejściu siewek rośliny przerywamy.

Prawidłowo rozrośnięte, krępe rośliny w fazie 5-6 liści właściwych uprawiane z rozsady wysadzamy na miejsce stałe w rozstawie 50-40 cm 40-30 cm. Na kilka dni przed sadzeniem warto zastosować nawożenie saletrzakiem (ok. 20g/m2), a po 3 tygodniach od wysadzenia - jednorazowe, pogłówne nawożenie saletrą amonową w dawce 15g/m2. Kapusta dobrze reaguje na nawożenie organiczne i można ją uprawiać w pierwszym roku po oborniku.

Zbiory przeprowadzamy jednorazowo, ale sukcesywnie do końca jesieni. Dostępne są odmiany, które charakteryzują się różną długością okresu wegetacyjnego, odpornością na choroby, zdolnością przechowalniczą czy wyglądem główek. W ofercie znajdują się m.in. takie odmiany jak: