Coraz popularniejsze stają się lekkie daszki foliowe. Do budowy stołów bardzo często wykorzystuje się specjalne, profilowane rynny. Jako pojemniki uprawowe wykorzystywane mogą być maty z substratem kokosowo-torfowym czy różnej wielkości doniczki. W takim systemie uprawy niezbędna jest fertygacja, a pewne oszczędności w ilości zużywanych nawozów można uzyskać stosując recyrkulację pożywki.

Zaletą uprawy truskawek na podniesionych rynnach jest znaczne usprawnienie pielęgnacji, jak i samego zbioru owoców, który wykonywany jest w pozycji wyprostowanej.
Produkcja truskawek na podniesionych stołach w większości krajów Zachodniej Europy staje się standardem. W Polsce uprawa truskawek w taki sposób cały czas prowadzona jest w niewielkiej tylko liczbie gospodarstw. Powodów tego jest kilka - brak wystarczającej ilości informacji o tym systemie produkcji oraz korzyści jakie daje.

Osoby uprawiające już truskawki na podniesionych stołach lub te zamierzające zainteresować się taką uprawą mogą skorzystać z szansy jaką dają „Dni Otwarte Truskawki" organizowane 29 lipca w Rabie Wyżnej koło Zakopanego. Przygotowano tam bowiem specjale wdrożenie z kilkoma systemami uprawy, posadzono także kilka najnowszych odmian truskawek. W spotkaniu będą uczestniczyć także firmy oferujące nowoczesne rozwiązania i technologie oferowane w tego typu systemach produkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!