Komitety nalegają by tę inicjatywę poparło więcej europejskich państw. 

- Cieszę sie, że Grecja przyłączyła się do inicjatywy. Utrzymanie prawa sadzenia w tym sektorze ma kluczowe znaczenie, ponieważ jest ono niezbędne dla gospodarki obszarów wiejskich i przyczynia się do utrzymania równowagi na rynku wina w Europie. Początkowo, dziewięć państw członkowskich (Francja, Niemcy, Włochy, Cypr, Luksemburg, Austria, Węgry, Portugalia i Rumunia) wysłało pismo do Pana Daciana Cioloşa, Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa, w którym wezwały do utrzymania prawa sadzenia; teraz dołączył do nich Minister Kostas Skandalidis z Grecji - powiedział Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen.

Thierry Coste Przewodniczący grupy roboczej « Wino» Komitetów Copa-Cogeca, powiedział, że komitety Copa-Cogeca wyrażają zaniepokojenie w związku z trudną sytuacją, w jakiej znalazłby się europejski sektor wina, jeśli zostałyby wyeliminowane prawa sadzenia. Liberalizacja praw sadzenia zaowocowałaby znacznymi zmianami na obszarach uprawy winorośli w Europie. Oznaczałoby to przejście z systemu, w ramach którego producenci i ich spółdzielnie mogą produkować wino, do bardziej intensywnego modelu przemysłowego Doprowadziłoby to również do poważnej destabilizacji rynku oraz do powstania nadwyżki produkcji. Dzięki prawom sadzenia, europejscy rolnicy mieli możliwość dodania wartości do swoich produktów oraz utrzymania jej w sektorze rolnym.

Komitety Copa-Cogeca nalegały, aby ministrowie UE zaapelowali do Komisji Europejskiej o opublikowanie propozycji utrzymującej prawo sadzenia w europie. Eurodeputowani już apelowali o utrzymanie praw sadzenia po roku 2015, a nie wycofywanie ich, podczas głosowania nad przyszłością WPR, które miało miejsce w maju. 

- Apeluję do Komisji oraz do ministrów o ich utrzymanie, ponieważ w przeciwnym wypadku sektor wina może przekształcić się w uprawy przemysłowe, co będzie niekorzystne dla gospodarstw rodzinnych - dodał Coste.

Podobał się artykuł? Podziel się!