PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

W Broniszach gwiazdy betlejemskie - do wyboru, do koloru

W Broniszach gwiazdy betlejemskie - do wyboru, do koloru Fot. pixabay

Gwiazdy betlejemskie, rośliny kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia, na rynku hurtowym w Broniszach są dostępne w pełnej ofercie kolorystycznej, w różnych wielkościach i cenie - od kilku złotych w doniczkach do kilkudziesięciu za duże nasadzenia w dekoracyjnych donicach lub koszach.80 proc. wszystkich gwiazd betlejemskich jest w kolorze czerwonym. Pozostałe 20 proc. występuje w wielu innych barwach - od koloru brzoskwiniowego, poprzez ciemny burgund i kremową biel, po odcienie łososiowe, pomarańczowe, różowe. Spotkać można odmiany dwukolorowe, cętkowane, w różnych rozmiarach i kształtach. Te nowe odmiany uprawne nie mają jednak nic wspólnego z dziko rosnącą poinsecją - zaznacza rzecznik rynku Małgorzata Skoczewska.

Poinsecja (zwana popularnie gwiazdą betlejemską) pochodzi z lasów liściastych Meksyku. Rośnie tam jako krzew, który dorasta do wysokości pięciu metrów. W Meksyku, gdzie roślinę tę nazywają Flores de Noche Buena jest kojarzona ze świętami Bożego Narodzenia już od XVI wieku.

Światowa kariera, jako gwiazdy betlejemskiej używanej do dekoracji świątecznych, rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku. Swoją popularność zyskała jako roślina doniczkowa w latach pięćdziesiątych XX wieku. To właśnie wtedy udało się niemieckim ogrodnikom wyhodować zwarte odmiany o krótkich łodygach, które jako rośliny pokojowe były w stanie wytrzymać temperaturę ogrzewanych pomieszczeń. Od tego czasu uzyskano ponad 150 odmian. Poinsecje dostępne są we wszystkich rozmiarach, od kilkucentymetrowych miniatur po duże, metrowe drzewka.

Gwiazda betlejemska zwana też "Gwiazdą Azteków" jest bohaterką jednej z najpopularniejszych legend z dawnych czasów. Podobno była ulubionym kwiatem Montezumy, władcy Azteków. Wierzył on, że czerwony kolor na górnych liściach pochodził od kropli krwi bogini Azteków, która zmarła ze złamanym sercem. Legenda ta dotarła aż do Europy, gdzie najprawdopodobniej była inspiracją dla swojej francuskiej nazwy, Étoile d'Amour - Gwiazda Miłości.

Poinsecje są niekwestionowanymi gwiazdami wśród zimowych roślin. Dzięki barwnym, okazałym liściom idealnie nadają się do tworzenia bukietów ślubnych, dekoracji stołów, ozdób krzeseł czy upiększenia ślubnego tortu. W ostatnich miesiącach roku poinsecja jest najczęściej kupowaną kwitnącą rośliną domową. Jej kolorowe przylistki ułożone w kształt gwiazdy sprawiają, że jest jedną z najpopularniejszych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia, a także idealnym pomysłem na prezent.

Aby zachowała swój urok na długi czas trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Te ciepłolubne rośliny nie znoszą podmuchów wiatru ani temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Nawet krótka ekspozycja na zimno bez odpowiedniego zabezpieczenia wystarczy, aby poinsecja odniosła trwałe uszkodzenia. Konsekwencje niewłaściwego przechowywania są często widoczne dopiero po kilku dniach, gdy poinsecja nagle zaczyna gubić liście. W tym przypadku szanse na przywrócenie jej blasku są niewielkie, a jedyne co pozostaje to zakup nowej rośliny.

Równie ważne jest właściwe podlewanie. Gwiazdy betlejemskiej nigdy nie powinno się podlewać zbyt obficie, ani narażać na przesuszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!