- W styczniu przeprowadzaliśmy cykl szkoleń i pokazy nowoczesnych technik cięcia jabłoni dla sandomierskich sadowników. Prace prowadzone w lutym i marcu mają na celu prześwietlenie i odmłodzenie koron drzew. Nawet w największych gospodarstwach i grupach producenckich w naszym regionie wszystkie prowadzi się ręcznie. Obecnie prace są zaawansowane w ok. 30 proc. - poinformował Mateusz Surowiec z zespołu ds. ogrodnictwa sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

W około 40 procentach zaawansowane są prace w sadach grupy producenckiej Sandomierski Owoc z gminy Obrazów, której członkowie gospodarują na 600 ha sadów dostarczających jabłka konsumpcyjne. Według prezesa grupy, Leszka Bąka, prace prowadzone przez blisko 200 rolników potrwają co najmniej do końca lutego. - Cięcia są wykonywane sekatorami hydraulicznymi z platform. To pracochłonna praca, ale dająca lepsze efekty, niż w pełni zautomatyzowana. Owoce z prawidłowo przyciętych jabłoni są dorodniejsze, lepiej wybarwione i dojrzałe - powiedział Bąk.

Podobnego sprzętu używają sadownicy z grupy sadowniczej Refal z Łukawy k. Sandomierza. Tutaj prace na 300 ha sadów mają być zakończone w marcu - przed czasem pierwszych oprysków drzew. - Dobre przycięcie drzew na jednym hektarze sadu wymaga całodniowej pracy około 10 osób. Na szczęście sprzyja nam pogoda, bo lekkie przymrozki i pogoda bez opadów dają najmniejsze ryzyko zakażenia drzew po cięciu prześwietlającym - wyjaśnił wiceprezes Refala Andrzej Lis.

W powiecie sandomierskim jest około 12 tys. hektarów sadów jabłkowych. Pochodzące z nich owoce znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych.

Sady owocowe w okolicach Sandomierza, jako pierwsi założyli pod koniec XII wieku cystersi w Koprzywnicy. Od początku rosły tam jabłonie takich odmian jak: renety, czubatki, kosztele. Na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku na Ziemi Sandomierskiej zaczęło się rozwijać sadownictwo towarowe - w kilkudziesięciu miejscach powiatu sandomierskiego powstały wówczas szkółki drzew owocowych oraz komercyjne sady z różnymi odmianami jabłoni. rów upraw. Obecnie gatunkiem dominującym sandomierskiego sadownictwa jest jabłko, którego roczna produkcja wynosi około 350 tys. ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!