Radni sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego zdecydowali na środowej sesji, że uprawa konopi włóknistych łącznie obejmie 158 ha, z czego najwięcej, bo 103 ha zostaną obsiane konopiami w gminie Elbląg. Mniejsze pola, po kilka hektarów, zostaną obsiane konopiami m.in. w okolicach Gołdapi, Iławy, Dobrego Miasta, czy Barczewa.

Każdy z podmiotów, który będzie uprawiał konopie musi otrzymać na to stosowane zezwolenia od marszałka, a konopie będą mogły być wykorzystane wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, spożywczego, celulozowo-papierniczego, kosmetycznego i farmaceutycznego.

Ponieważ w regionie nie ma zainteresowania uprawianiem maku niskomorfinowego (wykorzystywany jest m.in. na cele spożywcze) oraz innych rodzajów maku radni województwa zdecydowali, że w tym roku w regionie obowiązuje zakaz upraw tej rośliny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii co roku radni województwa muszą ustalać wielkość upraw maku i konopi. Ich obszar jest wcześniej konsultowany m.in. z resortem zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!