Do uprawy z siewu bezpośredniego na grządkach nadają się rośliny o krótszym okresie wegetacji, których nasiona mogą kiełkować w niższych temperaturach. Nasiona zachowują trwałość przeciętnie przez dwa do czterech lat. Ale bywa, że zdolność kiełkowania spada do zera już po roku. Dlatego nie należy wysiewać starych nasion, a jeśli już, to koniecznie przeprowadzając próbę kiełkowania. Wystarczy na kawałek ligniny nasączony wodą i ułożony na talerzyku wysypać kilkanaście nasion. Talerzyk przykrywa się folią i ustawia w jasnym i ciepłym miejscu. Po kilku lub kilkunastu dniach (zależnie od rodzaju wysianych nasion), można policzyć, jaka jest siła kiełkowania nasion. Nasiona bywają różnej wielkości. Gdy są dość duże, jak w przypadku grochu, fasoli czy buraków, nie ma problemu przy siewie. Gdy są tak małe jak nasiona pietruszki czy marchewki, konieczne jest wymieszanie z piaskiem, co zapewni równomierny wysiew. Można też, co jest ostatnio praktykowane, kupić nasiona w specjalnych papierowych taśmach.

Nasiona można wysiewać w różny sposób. Szpinak, trawę czy kwiaty wysiewa się zazwyczaj rozrzucając nasiona po całej powierzchni. Większość warzyw sieje się jednak w rzędach, w płytszych lub głębszych rowkach. Są jednak takie warzywa, np. fasola, groch, ogórki, których nasiona umieszcza się w przygotowanych dołkach. Zazwyczaj wysiewa się nawet po kilka nasion, a po wzejściu siewek pozostawia się dwie najsilniejsze.

Warzywa w inspekcie
Nieoceniony w uprawie warzyw na potrzeby rodziny jest inspekt, który przypomina małą szklarnię. Teraz, kiedy z pierwszymi siewami do gruntu trzeba jeszcze poczekać ze dwa do czterech tygodni, bardzo przydatny jest inspekt. Można w nim siać, a także sadzić te warzywa, którym źle jest już na parapecie w domu. Do inspektu można wysiać sałatę (na głębokość 1,5 cm), rzodkiewkę (w rzędach w rozstawie 15–20 cm, na głębokość 1 cm), cebulę (w rzędach w rozstawie, co 10 cm, na głębokość ok. 1 cm). Inspekt można też wykorzystać do hartowania sadzonek pędzonych w domu. W naszym klimacie ściany inspektu należy przykrywać ziemią, słomą lub korą. A jeśli spodziewany jest przymrozek, okno inspektu trzeba koniecznie przykryć matą, tekturą czy folią izolacyjną.