W minionym roku w okresie od stycznia do końca maja łączne zbiory to 1,036 mln ton, w okresie od czerwca do września – odpowiednio 3,020 mln ton i w okresie ostatnich trzech miesięcy 547,9 tys. ton.

Tymczasem włoski handel warzywniczy utrzymuje się na niezmienionym poziomie. W minionym roku saldo wymiany handlowej produktami ogrodnictwa utrzymało się na dodatnim poziomie. Łączny wolumen eksportu owocami i warzywami wyniósł 3,452 mln ton wobec 3,619 mln ton w 2008 roku. Łączna wartość zaimportowanych w 2009 roku produktów ogrodnictwa wyniosła 2,574 mld euro wobec 2,374 mld euro rok wcześniej.

Nienajlepiej ma się natomiast sprawa unijnej puszkowanej kukurydzy. Prawdopodobnie tegoroczna produkcja słodkiej kukurydzy w krajach unijnych będzie niższa niż w 2009 roku. Kryzys nie ominął największych przetwórców na Węgrzech i we Francji, a prawdopodobnie sytuację pogorszy znacznie mniejszy popyt ze strony głównych odbiorców unijnej słodkiej kukurydzy – Rosji oraz Ukrainy.  Prawdopodobnie tegoroczny
wolumen importu unijnej puszkowanej kukurydzy do Rosji zmniejszy się nawet o 30proc.

Z kolei import u naszych zachodnich sąsiadów wciąż na niezmienionym poziomie. W 2009 roku Niemcy zaimportowali łącznie 2,287 mln ton warzyw świeżych. Przede wszystkim pomidorów oraz ogórków i papryki słodkiej. Wyyeksportowali natomiast 384,0 tys. ton świeżych warzyw czyli o mniej o 5 proc. w stos. do 2008r. Eksopotowano głównie cebulę i kapustę.

Źródło: FAMMU/ FAPA/ farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!