Drożeją przede wszystkim warzywa korzeniowe, pietruszka i kapusta, która jest już dwa razy droższa niż rok temu. O ile zainteresowanie odmianą białą nie dziwi, bo kupuje ja rynek wschodni, o tyle wszyscy zastanawiają się skąd olbrzymia popularność kapusty pekińskiej. Zdziwieni są nawet jej producenci.

Handlowcy tłumaczą to na dwa sposoby. Po pierwsze zwiększona sprzedaż do Czech i na Słowację, gdzie kapusta pekińska jest bardzo popularna, a zeszłoroczna susza nie sprzyjała jej zbiorom. Po drugie producenci sałatek coraz częściej zastępują nią nienajlepszą w tej chwili jakościowo sałatę. Ale hitem, przede wszystkim eksportowym, są nieprzerwanie jabłka.

Po nasze jabłka kupcy zza wschodniej granicy przyjeżdżają już nawet do centralnej i zachodniej Polski, bo na wschodniej ścianie już zaczyna ich brakować. Wraz ze wzrostem popytu i wciąż małą podażą, rosną ceny. W porównaniu z zeszłym rokiem kilogram jest o złotówkę droższy.


Jabłka deserowe - spółdzielnie ogrodnicze

ceny skupu netto zł/kg

woj. łódzkie 2,00 – 2,30 woj. małopolskie 1,50 – 1,80 woj. mazowieckie 2,00 – 2,80 woj. podkarpackie 1,80 woj. podlaskie 1,94 – 2,50

Kapusta kapusta biała zł/kg teraz śr. 2,03 rok temu śr. 1,44 kapusta pekińska zł/kg teraz śr. 1,73 rok temu śr. 0,92

Źródło: Stella Norowska/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!