Według wynikowego szacunku rzeczoznawców terenowych GUS warunki wegetacji dla kapusty, szczególnie odmian późniejszych, były w bieżącym roku bardzo dobre, a łączna produkcja tego gatunku była wyższa od ubiegłorocznej i wyniosła ponad 1,2 mln t.

Tegoroczne plonowanie i zbiory kalafiorów ocenia się również wyżej w porównaniu do roku ubiegłego. Z uwagi na bardzo dobre plonowanie odmian późnych, produkcję tego gatunku ocenia się na ok. 235 tys. t, tj. znacznie wyżej niż w poprzednim szacunku.

Zbiory i plonowanie cebuli szacuje się na ok. 675 tys. t poziomie zdecydowanie wyższym niż w 2010 r. i nieco wyższym od szacowanego we wrześniu.

Z uwagi na bardzo dobre warunki wegetacji dla warzyw korzeniowych, zwłaszcza w okresie ich dorastania, produkcję marchwi jadalnej ocenia się na ok. 888 tys. t, tj. wyżej od produkcji roku ubiegłego, a także wyżej od szacownej we wrześniu.

Podobnie, na znacznie wyższym poziomie szacuje się tegoroczne zbiory buraków ćwikłowych - ocenia się je na ok. 371 tys. t.

Przewiduje się, że zbiory warzyw ciepłolubnych były również wyższe od ubiegłorocznych, a także wyższe od szacowanych we wrześniu. Tegoroczną produkcję ogórków ocenia się na ok. 296 tys. t, a pomidorów na ok. 272 tys. t.

Szacuje się, że łączna produkcja warzyw z grupy „pozostałe" była również wyższa od szacowanej we wrześniu, lecz nieco niższa od uzyskanej w 2010 r. Zbiory warzyw z tej grupy ocenia się w bieżącym roku na ok. 832 tys. t.

Podobał się artykuł? Podziel się!