Początek kwietnia jest odpowiednią porą na wysiewanie nasion do zimnego lub ciepłego inspektu. Mamy wówczas możliwość uzyskania wczesnej rozsady i wysadzanie roślin na miejsce stałe już w II dekadzie maja. Inspekt jest to zwykle drewniana skrzynia przykrywana wiekiem ze szkła, ustawiona na zewnątrz w zacisznym i słonecznym miejscu. W środku skrzyni w zależności od rodzaju inspektu stosuje się różne podłoża organiczne. W zimnym inspekcie używa się tylko warstwę kompostu i substratu ogrodowego i można go wykonać wczesną wiosną. Ciepły inspekt wykonuje się jesienią i składa się z kolejno ułożonych warstw: obornik (koński), liście drzew (dąb, grab, buk), substrat ogrodowy. Ciepło wydzielane podczas mineralizacji obornika i liści podgrzewa uprawę, dzięki czemu nasiona mają optymalne warunki do kiełkowania, a rozsada otrzymuje potrzebne jej składniki mineralne.

W zimnych inspektach można wysiewać warzywa (wczesna kapusta, kalarepa, wczesny kalafior, jarmuż, sałata, szczypiorek), zioła (lebiodka, cząber ogrodowy) oraz rośliny ozdobne (aster chiński, cynie, aksamitki, żeniszek meksykański, lwia paszcza, szałwia błyszcząca, werbena patagońska).

Najczęściej jednak do produkcji rozsady stosowane są ciepłe inspekty, w których to można wysiewać prawie wszystkie warzywa, zioła i rośliny ozdobne. Wyjątkami są te rośliny, które wysiewa się na przełomie stycznia i lutego. Do takich należą papryka, oberżyna, pepino oraz begonia, lobelia, niecierpek, petunia, koleus. Nasiona tych roślin do kiełkowania wymagają dłuższego czasu i wysokiej temperatury, dlatego wysiewy zwykle przetrzymuje się w ogrzewanych pomieszczeniach utrzymując przy tym wysoką wilgotność.

Wczesną wiosną wprost do gruntu, do dobrze spulchnionej gleby i najlepiej wzbogaconej w kompost wysiewamy nasiona bobu, grochu, szpinaku, pietruszki, cebuli, wczesne odmiany marchwi, rzodkiewkę, koper. Natomiast z jednorocznych roślin ozdobnych m. in. nagietka lekarskiego, chabra piżmowego, onętka, maczka kalifornijskiego, szarłata zwisłego, smagliczkę nadmorską, maciejkę, ostróżkę letnią. Metodę siewu w rzędach stosuje się dla marchwi, pietruszki, cebuli, a siew gniazdowy dla grochu i bobu. Rośliny, które nie tolerują pikowania czy przesadzania wysiewamy metodą siewu rzutowego. Sprawdza się ona dla kopru, rzodkiewki, szpinaku i roślin ozdobnych. Koniecznością jest jedynie lekkie zagrabienie nasion z podłożem, dzięki temu nasiona nie wysychają i nie są zjadane przez ptaki czy gryzonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!