Ochrona chemiczna jest jednym z elementów strategii walki z zarazą ziemniaka. W zależności od przebiegu wegetacji oraz regionu, ochronę przeciwko zarazie należy rozpocząć w pierwszej lub drugiej dekadzie czerwca, co mniej więcej przypada na 7-8 tydzień po wschodach. Według producentów dobrze jest ją rozpocząć od preparatów o działaniu systemicznym, dzięki czemu można zniszczyć ewentualne źródło infekcji pierwotnych. Tu dobrze sprawdza się Ridomil Gold MZ 67,8 WG. Wykorzystując do pierwszych zabiegów preparat Ridomil Gold, który działa w roślinie systemicznie, otrzymujemy długotrwałe działanie i efekt ochrony dla młodych przyrostów (które pojawią się również po zabiegu). Połączenie dwóch substancji aktywnych - mefenoxamu i mankozebu (składowe Ridomilu Gold) zapewnia dobre działanie systemiczne oraz kontaktowe. Ridomil Gold oprócz zwalczania zarazy ziemniaka zwalcza również grzyby wywołujące alternariozę ziemniaka.

Dobra ochrona zapobiegawcza

Dalsza strategia ochrony najlepiej, gdy jest oparta na przeprowadzanych regularnie zabiegach zapobiegawczych. Jak często je wykonywać? Decyduje o tym kilka czynników - takich jak wilgotność powietrza, temperatura, presja choroby, podatność odmian.

Lepiej zapobiegać wykonując systematyczne zabiegi preparatami o działaniu kontaktowym lub kontaktowo-wgłębnym, niż walczyć z chorobą, której objawy pojawią się już na roślinach.

Wtedy ochrona staje się dużo trudniejsza, droższa i trzeba liczyć się ze zniżką plonów. Dlatego konieczna jest uważna obserwacja plantacji, lustrowanie pól, śledzenie prognoz pogody, co może pomóc w planowaniu kolejnych zabiegów i doborze odpowiednich do danego zabiegu preparatów.

Rośliny są najbardziej narażone na zarazę ziemniaka w okresie intensywnego przyrostu masy liściowej. W tym okresie wymagana jest szczególnie dobra i skuteczna ochrona zapobiegawcza. Zapewnić to może Revus 250 SC. Jego substancja aktywna - mandipropamid - ma działanie kontaktowe oraz wgłębne (rozprowadzana jest w roślinie translaminarnie), zapewniając tym samym skuteczną ochronę intensywnie rosnących liści. Ponadto, dzięki szybkiemu łączeniu z warstwą woskową preparat sprawdza się w trudnych warunkach, kiedy to częste opady utrudniają wykonywanie zabiegów.