Kto nie zasiał w marcu grochu, może mieć obecnie problem z siewem tej rośliny. Po pierwsze optymalny termin siewu praktycznie już mija (poza północno-wschodnimi rejonami kraju), a po drugie ostatnie opady w wielu przypadkach uniemożliwiają wjechanie sprzętem w pole.
Ci co zasiali groch wcześnie (początek marca) mogą już obserwować rośliny na powierzchni gleby. Podczas wschodów ukazuje się łodyżka nadliścieniowa.

Należy jednak pamiętać, że niska temperatura nie szkodzi roślinom. Groch wytrzymuje przymrozki dochodzące nawet do -7ᵒC. Niższe temperatury przyczyniają się do lepszego ukorzeniania się roślin i umożliwiają przejście roślinom jarowizacji, od której w dużej mierze zależy prawidłowy rozwój generatywny roślin. Ostatnie opady deszczu sprzyjają kiełkowaniu później sianych grochów.

W uprawie grochu należy teraz monitorować stan i rozwój chwastów zwłaszcza jeśli nie udało się zastosować bezpośrednio po siewie herbicydów. Do powschodowego odchwaszczania grochu można użyć jeden z wymienionych w artykule preparatów do powschodowego odchwaszczania grochu.

 
Podobał się artykuł? Podziel się!