Pierwszy międzynarodowy pokaz możliwości "Agribota" odbył się podczas targów rolniczych Agritechnica w Hanowerze. Wielu potencjalnych nabywców oraz instytucji zajmującej się zagadnieniami robotyki wyraziło swoje uznanie dla polskich konstruktorów. Agrirobo to jedyne przedsiębiorstwo w Polsce zaproszone do stowarzyszenia EuRobotics z siedzibą w Brukseli.

Robot jest w pełni zautomatyzowany. Porusza się na gąsienicach i wbudowane ma różnorakie narzędzia. Może wykonywać opryski, przycinać, kosić, nawozić, zamgławiać i rozpylać wodę nad drzewami  w sytuacji przewidywanych przymrozków wiosennych. GPS i liczne czujniki pozwalają mu na samodzielne poruszanie się po wyznaczonym terenie. Doskonale wykrywa wszelakie napotkane po drodze przeszkody i sprawnie porusza się między rzędami roślin.

Firma Agrirobo przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu pracuję nad wyposażeniem robota w system do zbierania owoców np. jabłek. Prowadzone są też badania nad możliwościami stosowania niechemicznych sposobów zwalczania chwastów jak solaryzacja i zwalczanie termiczne. Również prowadzone są badania nad biologicznymi metodami ochrony roślin w tym wykorzystaniu mikroorganizmów do ograniczania populacji szkodników. Takie rozwiązania mogą stać się bardzo przydatne dla wysoko produkcyjnych gospodarstw ekologicznych.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!