Uprawa roślin dwuletnich nie jest trudna i proces ich produkcji jest do siebie zbliżony. Zwykle nasiona wysiewane są w zimnym inspekcie lub na rozsadniku wprost do gruntu od maja do sierpnia. Przystępując do wysiewu musimy wybrać odpowiedni do tego termin w zależności od długości cyklu wegetacyjnego danego gatunku. Rośliny powinny wykształcić przed końcem sezonu rozety liściowe tak, aby w takim stanie zdołały przezimować. Okres od wysiewu do okresu kwitnienia jest zróżnicowany i trwa ok. 12-13 miesięcy.

U roślin dwuletnich w pierwszym roku uprawy tworzy się rozeta liściowa, a w następnym roku rośliny kwitną. Niektóre z gatunków należą do bylin trwałych, np. stokrotka, malwa lub krótkotrwałych (3 rok uprawy) - naparstnica, szczeć, lak, bratek, mak. Te ostatnie po przekwitnięciu u podstawy mogą wytworzyć rośliny potomne, które zakwitną. W warunkach amatorskich można pokusić się o podział i ukorzenienie każdej rośliny z osobna, wówczas kwiaty będą dorodniejsze.

W pierwszej dekadzie czerwca możemy wysiewać nasiona: dziewanny, dzwonek ogrodowy, goździka brodatego, malwy, naparstnicy. W drugiej dekadzie miesiąca wysiewamy lak pachnący, miesiącznice letnią, niezapominajkę, maki, a pod koniec czerwca i na początku lipca - szczeć, stokrotkę i bratki, wieczornik damski. Goździk brodaty, lak pachnący, wieczornik damski i miesiącznica letnia intensywnie pachną, dziewanna posiada omszone ozdobne liście, natomiast szczeć i miesiącznica (owocniki) nadają się do suchych bukietów.

Podłoże do wysiewu powinno być pulchne, wilgotne i wzbogacone w składniki odżywcze. Nasiona wysiewamy rzędowo, rzutowo bądź punktowo. Siewki, które posiadają 3 liście właściwe można rozsadzać na zagony zapasowe lub pod nieogrzewane tunele foliowe w rozstawie 10-30 cm. Większość roślin z tej grupy jest mrozoodporna, jednak w ostre bezśnieżne zimy warto je dodatkowo okryć (stroiszem z igliwia).

Podobał się artykuł? Podziel się!