Według informacji płynących z rynku zakłady przetwórcze pod koniec sierpnia br. płacą  za jabłka około 0,50 zł/kg, co jest relatywnie wysoką ceną w porównaniu do lat poprzednich. Dla przykładu, zgodnie z danymi IERiGŻ, średnia cena jabłek przemysłowych w sierpniu 2010 roku wynosiła 0,32 zł/kg, a dwa lata wcześniej 0,17 zł/kg. Głównym powodem stosunkowo wysokich cen jest duże zapotrzebowanie na surowiec ze strony sektora przetwórczego. Ze względu na niską produkcję koncentratu w minionym sezonie, jego zapasy obecnie są niewielkie. Dane Instytutu mówią, że w sezonie 2010/11 w kraju wytworzono go ok. 140 tys. t, tj. o 70 tys. t mniej niż w sezonie poprzednim.

Oferowaniu wyższych cen przez zakłady przetwórcze sprzyjają również wysokie ceny koncentratu na rynku europejskim. Według danych Foodnews cena zagęszczonego soku jabłkowego (cf) w Rotterdamie 26 sierpnia br. wynosiła 1500 euro/t tj. o 400 euro więcej niż przed rokiem i aż dwukrotnie więcej niż dwa lata wcześniej.

Co prawda można zauważyć tendencje w kierunku obniżania się cen koncentratu jabłkowego, co spowodowane jest spodziewana˛ większą jego produkcja˛ w tym roku, jednak powinny one pozostać relatywnie wysokie, informują analitycy BGŻ.

W związku z tym prawdopodobnie utrzyma się również korzystny, z punktu widzenia producentów, poziom cen jabłek. Jest to o tyle istotne, gdyż oczekiwania co do tegorocznych zbiorów jabłek w kraju są dobre. Produkcja jabłek przemysłowych w tym roku powinna być zatem opłacalna.

Podobał się artykuł? Podziel się!