PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zapowiadają się mniejsze zbiory truskawek

Autor: farmer.pl/ PAP

Dodano: 30-05-2012 11:11

Tagi:

Na pogodę, szkodniki i choroby narzekają plantatorzy truskawek z województwa świętokrzyskiego. Przewidują, że zbiory będą mniejsze, a przez to owoce mogą być droższe.Truskawkowe zagłębie w województwie świętokrzyskim znajduje się w gminie Bieliny - truskawka bielińska wpisana została na Listę Produktów Tradycyjnych ministra rolnictwa.

Andrzej Bera ze Stowarzyszenia Producentów "Truskawka Bielińska" przewiduje, że owoców będzie mniej niż w ubiegłym roku, a cena przez to wyższa. Według niego pogoda nie jest korzystna dla truskawki, która potrzebuje ciepłych nocy. Roślinom zaszkodziły mrozy, które przyszły po zejściu śniegu i przymrozki 17 maja; duże straty spowodował szkodnik kwieciak malinowiec.

Bera dodał, że cenę kształtuje rynek, a ze względu na przemrożenia roślin w północno-zachodniej Polsce oraz w okolicach Warszawy ubyło owoców z rynku. Producent podkreśla większe niż w latach poprzednich zainteresowanie firm skupujących owoce, których przedstawiciele dzwonią nawet spod Warszawy czy Łodzi.

Wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz powiedział, że majowe przymrozki nieco uszkodziły truskawki, ale przemrożone zostały tylko fragmenty plantacji. Samorządowiec ma nadzieję, że straty w uprawach nie będą duże.

Wiesława Kaczorek z sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach powiedziała, że zbiory być może będą mniejsze, ale klęski nie będzie. Według niej uszkodzenia od przymrozków są niewielkie, a więcej uszkodzeń powodują szkodniki glebowe i choroby grzybowe. Susza powoduje, że szkody są większe.

Według specjalistki szczególny problem mają plantatorzy, którzy nie stosują płodozmianu i co roku mają truskawki na tych samych polach. Istotne jest też, by stosować zdrowe sadzonki. Dodała, że truskawka musi mieć odpowiednio wilgotną glebę, nie służą jej też duże dobowe wahania temperatury, które występują w tym roku.

Sezon truskawkowy rozpocznie się w Bielinach - według Bery - za dwa tygodnie, ale już w najbliższą niedzielę gmina zaprasza na XV Dzień Świętokrzyskiej Truskawki. Atrakcją imprezy są organizowane od 2004 roku Mistrzostwa Świata w Szypułkowaniu Truskawek w kategoriach: Open, Obcokrajowiec i VIP. W konkursie kulinarnym "Świętokrzyskie deser EXPO" wybrany zostanie najsmaczniejszy truskawkowy deser.

W ostatni weekend na kieleckim targowisku truskawki sprzedawcy mieli truskawki w cenie 7-9 zł za kilogram. We wtorek na deptaku można było nawet kupić kobiałkę owoców za 8 zł. Według specjalistów są to pierwsze owoce spod osłon. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!