PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zarobek na gryce o połowę mniejszy

Pomimo wysokich plonów gryki na Dolnym Śląsku, rolnicy w tym roku nie zarobią dużo na uprawie tej rośliny. Proponowana cena w skupie jest o połowę niższa niż w latach ubiegłych.Na Dolnym Śląsku żniwa gryczane są już na półmetku, co oznacza, że rolnicy zebrali plon z około 4 tys. hektarów. - Zapowiadają się rekordowe plony, od 20-30 proc. wyższe od przeciętnych - podała Regina Hołda z Dolnośląskiej Ośrodka Doradztwa Rolniczego (DODR) we Wrocławiu.

Nie zapewni to jednak rolnikom rekordowych dochodów z uprawy tej rośliny, ponieważ ceny w skupie są o płowe niższe niż w latach 2010 i 2011. - Jeżeli ceny nie wzrosną, to mimo urodzaju, dochody z tej uprawy spadną o 20, nawet 40 proc. w stosunku do ubiegłego roku - dodała Hołda.

Według informacji DODR, skup gryki na Dolnym Śląsku rozpoczął się z cenami wyjściowymi 950 zł - 1 tys. zł za tonę. Podobnie jest w innych regionach kraju, a najczęściej oferowana cena mieści się w przedziale 1-1,2 tys. zł za tonę. Rekordowe ceny gryka osiągnęła na Dolnym Śląsku w 2010 r. Wówczas przeciętnie za tonę płacono 1960 zł.

W województwie dolnośląskim od kilku lat rośnie areał uprawy gryki. Obecnie jest nią obsiewanych około 8 tys. hektarów - najwięcej w powiatach kłodzkim, lwóweckim i bolesławieckim. - Spadek cen gryki wpłynie nie tylko na obniżenie dochodu i pogorszenie sytuacji finansowej gospodarstw w tym rejonie, ale i na decyzje rolników dotyczące struktury produkcji w gospodarstwie - podkreśliła Hołda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • rol-nick 2012-10-03 18:44:35
  gryka od rolnika po 1 zł/kg a kasza gryczana w sklepie po min. 8 zł/kg a wiekszość firm juz nie oferuje za mniej niż 10 zł/kg

  Przepuszczenie przez linie do robienia kaszy to strata 40% masy, kaszarnia za usługę bierze 30 gr/kg a więc po wyjściu z kaszarni mamy 1 kg kaszy po 2 zł. Daleeeeko jeszcze do 10 zł/kg, oj daleko...
 • rol-nick 2012-09-28 07:56:20
  okazuje sie, że jeden z największych przetwórców gryki z Janowa Lubelskiego ma zaraz za Bugiem duuużą dzierżawę gdzie uprawia grykę. I po co ma od Nas kupować?
 • ja 2012-09-27 23:22:01
  nawieźli gryki z chin i litwy, dlatego mamy takie smieszne ceny gryki
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.225.31.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!