PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zastrzeżenia do jakości polskich owoców i warzyw

Zastrzeżenia do jakości polskich owoców i warzyw

Autor: PAP

Dodano: 26-08-2013 09:33

Tagi:

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) ma zastrzeżenia do jakości owoców i warzyw sprowadzanych z Polski - informuje na swojej stronie internetowej rządowa "Rossijskaja Gazieta".Dziennik podaje, że "w ocenie Rossielchoznadzoru podstawowa masa produkcji owocowej i warzywnej o złej jakości trafia (do Rosji) z Polski". "Rossijskaja Gazieta" przekazuje, że "z 6 tys. ton owoców i warzyw z podwyższoną zawartością azotanów, wykrytych od początku roku, około 4 tys. ton pochodziło właśnie stamtąd".


Polski minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział, że w "tej chwili służby rosyjskie przyglądają się bardzo mocno żywności państw Unii Europejskiej". - Polska jest traktowana normalnie w stosunku do innych państw - ocenił. Minister zaznaczył jednak, że nie będzie komentował "tego, co napisała taka czy inna gazeta". - Mogę komentować fakty, a nie to, że ktoś coś napisał - powiedział. Kalemba zaznaczył, że Polsce zależy na poprawnych relacjach z Rosją, "bo w ubiegłym roku eksport do Rosji wzrósł o ok. 30 proc., a w tym roku też rośnie".

- Eksport polskiej żywności jest tak ważny dla polskiej gospodarki, że wprowadziliśmy program dla służb weterynaryjnych, fitosanitarnych, program +zero tolerancji+. Nie będzie najmniejszego pobłażania dla najmniejszych uchybień co do norm jakościowych, bezpieczeństwa - mówił szef resortu rolnictwa. - Będziemy stosowali bardzo surowe sankcje do służb weterynaryjnych, ale i do zakładów przetwórczych - podkreślił.

Jako przykład wwiezionych z Polski produktów złej jakości moskiewska gazeta wymienia partię mrożonych malin zarażonych wirusem atakującym układ pokarmowy, dostarczoną przez polską firmę Oerlemans. "Rossijskaja Gazieta" zaznacza, że maliny te pochodziły z Holandii. Informuje też, że to, iż zawierają bakterie stwierdzono w czasie kontroli przeprowadzonej w holenderskich zakładach.

Według moskiewskiego dziennika polska firma wwiozła do Rosji 17 ton takich malin; trafiły one do sklepów w Petersburgu.

W minioną środę Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego poinformowała o wprowadzeniu ścisłej kontroli wszystkich partii mięsa wieprzowego sprowadzanego z Polski. Podała, że jest to konsekwencją wykrycia przez rosyjskie służby weterynaryjne w jednej z partii mięsa pochodzącego z Hiszpanii. Przy czym - z zakładów, które od 18 kwietnia 2013 roku nie mają prawa eksportować swojej produkcji do Rosji i pozostałych państw Unii Celnej, tj. Białorusi i Kazachstanu.

Szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert oświadczył wtedy, że zdarzenie to podważa stosunki Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego z polską służbą weterynaryjną.

Z kolei 11 sierpnia Rossielchoznadzor poinformował o wykryciu bakterii E. coli w mrożonym szpiku wieprzowym i wołowinie z dwóch zakładów w Polsce. Przekazał wówczas, że "służba weterynaryjna Polski została ostrzeżona o niedopuszczalności takich naruszeń, a produkcję obu przedsiębiorstw objęto zaostrzoną kontrolą laboratoryjną".

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • chudy 2013-08-26 22:00:20
  prawda w oczy kłuje
 • ukasz 2013-08-26 21:00:25
  nie szczekaj bo ci łańcuch skrócę i do miski nie dosięgniesz
 • chudy 2013-08-26 19:53:56
  trutniu do goko ta gatka co piszczysz tylko a nic nie robisz każdy winny tylko ty pokszywdzony
 • ukasz 2013-08-26 19:06:18
  trucicielu jeden z drugim
 • chudy 2013-08-26 17:18:18
  trutniu wspierasz bambrow obszarników nie polskie zakłady browarne i smiesz jeszcze kogoś obrażać oskarżać kim ty jesteś co
 • ukasz 2013-08-26 16:43:04
  truciciel to ty
 • Według dziada (ukasz) bamber 2013-08-26 10:53:50
  do@ukasz Ale ty za to zajadasz się zdrową żywnością z Holandii albo z Włoch dziadzie.
 • ukasz 2013-08-26 09:45:06
  truciciele z polski czyli bambry
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.86.89
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!