PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zbiory gryki jeszcze nie zakończone

Zbiory gryki jeszcze nie zakończone

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 21-09-2012 12:30

Tagi:

W niektórych regionach Polski trwają jeszcze zbiory gryki, a także łubinu. Areał produkcji tych upraw nie jest duży, ale tegoroczne plony zapowiadają się na wyższe niż w roku ubiegły.Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 r. powierzchnia uprawy gryki wynosiła jedynie blisko 75,8 tys. ha, a średnie plony 12,3 dt/ha. W tym roku jest lepiej. Na razie nie jest dokładnie oszacowane na jakiej powierzchni uprawiana jest ta roślina, ale średnie plony powinny być wyższe.

- Średnio gryka plonuje w tym sezonie w wysokości 1,5 t/ha. To więcej niż się spodziewano - mówi portalowi farmer.pl Elżbieta Kluba ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Zbiory tej uprawy nie są jeszcze zakończone w województwie lubelskim. - Z powodu nierównomiernego dojrzewania tej rośliny jeszcze na niektórych polach nie została ona zebrana, ale zapowiada się bardzo dobrze, na poziomie kilkunastu decyton z hektara - mówi Wojciech Ryska z Lubelskiego ODR.

W województwie zachodniopomorskim zebrano ok. 70 proc. plantacji gryki. - Plony są bardzo zróżnicowane i wahają się od 1,2 do 1,6 t/ha, ale i tak są wyższe niż w roku 2011. Roślina ta jest bardzo chimeryczna, bo wiele zależy od pogody podczas jej zapylania - podkreśla Ryszard Karaś z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Wielkość zbiorów łubinu może być podobna, a nawet większa od tej z poprzedniego sezonu. Z danych GUS wynika, że w roku 2011 łubin słodki na ziarno wysiany był na powierzchni 52,5 tys. ha i dał plon w wysokości 15 dt/ha, z koli areał uprawy łubinu gorzkiego na ziarno wynosił ponad 6 tys. (13,5 dt/ha), a łubinu na zielonkę - 3780 ha. Na Lubelszczyźnie średnie plony łubiny wąskolistnego wynoszą 20 dt/ha, a żółtego - 16-18 dt/ha. Z kolei w województwie zachodniopomorskim plony są bardzo zróżnicowane, bo są plantacje, które dały 22 dt/ha, ale i 15 dt/ha. Na Śląsku łubin jest uprawiany na międzyplon.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!