Tradycyjnie w tym czasie w Zielonej Górze będzie okazja raczyć się do woli tym, z czego słynie to miasto i jego okolice, czyli winem z lokalnych winnic.

- Zapraszam wszystkich do stolicy polskiego wina, do Zielonej Góry. Będzie się działo. Będą nowe winnice, już prawie 30 winnic będzie się wystawiać. Będzie można spróbować wspaniałych polskich win. Myślę, że nigdzie w Polsce tyle ich nie będzie. Wspaniałe koncerty, dla każdego coś miłego - powiedział PAP Life prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Jak poinformowała PAP dyr. Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska, "Winobranie 2017" rozpocznie 2 września barwny Korowód Bachusa, który zgodnie z tradycją przejmie na ten czas klucze do miasta od prezydenta Janusza Kubickiego. Tego samego dnia swoje podwoje otworzy Miasteczko Winiarskie na Starym Rynku. Będzie one w tym roku dużo większe niż wcześniej.

- Naprawdę wina winobraniowego i wina lubuskiego, zielonogórskiego w tym roku nie zabraknie. Goście, którzy przyjadą do nas z Polski nie będą mieli problemów ze znalezieniem wina zielonogórskiego - zapewniła Miedzińska.

Dodała, że będzie też nowy tzw. leyout imprezy, czyli wystrój, oprawa graficzna. Ta jest zmieniana przez organizatorów co kilka lat. W tym roku będą to zainstalowane na Starym Rynku kolorowe prace artystki Sylwii Gromackiej-Staśko. Znajdą się w miasteczku winiarskimi i na etykietach win.

Koncerty będą odbywały się na dwóch scenach muzycznych. Ta mniejsza stanie na Starym Rynku, który zmieni się w miasteczko winobraniowe. Większa będzie na placu Powstańców przy Filharmonii Zielonogórskiej. Na niej będą występowały największe gwiazdy tegorocznego "Winobrania".

Wśród nich będą znane polskie zespoły i piosenkarze, m.in.: Mrozu, Kamil Bednarek, Red Lips, Grubson czy Kayah. Po raz pierwszy będzie też gwiazda zagraniczna - święcący ogromne sukcesy w latach 80' niemiecki zespół Alphaville. Wystąpi on na dużej scenie 3 września.

- Scena w miasteczku winiarskim (mała) będzie bardziej folkowo, rockowo, reggae, ludowa. Tam też prezentować się będzie bardzo dużo artystów naszych, z Ziemi Lubuskiej, z Zielonej Góry. O to też chodzi, żeby pokazywać swoich. Nie tylko zespoły muzyczne, ale różne formacje taneczne, taneczno-ludowe - chodzi o to, żeby pokazać, czym żyje Zielona Góra i województwo lubuskie - powiedziała PAP Miedzińska.

Organizatorzy przygotowali kilka nowych elementów święta miasta. W tym roku będzie można odwiedzić "Miasteczko pingwinów". Jak wyjaśniła Miedzińska będzie to dwudniowa impreza w ogrodzie botanicznym, gdzie artysta z niemieckiego Cottbus zaprezentuje swoją iluminację składająca się z ok. 200, 80-cm pingwinów, które wieczorem będą zabawiać widzów barwą świateł.