Latem na krzewach czarnej porzeczki i agrestu widoczne są objawy i skutki porażenia chorobami grzybowymi, których sprawcy obecni są na krzewach już od wiosny. Do takich chorób zaliczamy: amerykański mączniak agrestu, opadzina liści (antraknoza), biała plamistość, rdza wejmutkowo-porzeczkowa.

Wszystkie choroby dotyczą głównie porażenia liści krzewów i owoców. Patogen prowadzi do wyniszczenia liści i ich przedwczesnego opadania (defoliacji), które następuje na początku lata, a przy silnym porażeniu nawet przed zbiorem owoców. Skutkiem takiego porażenia jest zahamowany wzrost liści i pędów oraz drobnienie owoców i w końcu spadek plonu owoców.

Chorobom sprzyja wilgotna pogoda oraz źródło infekcji w postaci ubiegłorocznych porażonych liści oraz pędów. Tegoroczna wiosna obfituje w częste opady i panuje wysoka wilgotność powietrza, co stwarza dobre warunki do rozwoju tych chorób. Pierwsze opryski środkami ochrony roślin należało wykonać wiosną tuż przed kwitnieniem, a następny po kwitnieniu. Kolejnym terminem zabiegu jest okres po zbiorach owoców, który właśnie trwa.

Sprawca amerykańskiego mączniaka agrestu powoduje pojawienie się na owocach i niezdrewniałych pędach szarobiałego nalotu. Najczęściej porażane są owoce, na których latem widoczne są szarobrunatne plamy. Owoce wówczas nie nadają się do konsumpcji. W przypadku opadziny liści, rdzy oraz białej plamistości na powierzchni liści pojawiają się brązowe plamy (u rdzy dodatkowo na dolnej stronie widoczne są żółte skupiska zarodni), które powodują obumieranie znacznej części blaszki liściowej i przedwczesną defoliację liści.

Podstawą w ochronie krzewów jagodowych przed tymi chorobami jest wycinanie porażonych pędów i owoców (mączniak amerykański) oraz usuwanie opadłych liści, które należy właśnie wykonać. Warto również po okresie owocowania prześwietlić nadmiernie zagęszczone krzewy. W przypadku rdzy wejmutkowo-porzeczkowej unikajmy sąsiedztwa sosny wejmutki, która jest drugim żywicielem grzyba.

Po zbiorach owoców, w przypadku wystąpienia objawów choroby, należy wykonać trzeci zabieg chemiczny, stosując przemiennie następujące fungicydy: Miedzian 50 WP, Score 250 EC lub Topsin 500 SC. Pomocne w zwalczaniu są również preparaty roślinne wykonane na bazie skrzypu lub pokrzywy zwyczajnej (gnojówka). Zabiegi oprysków w odstępie co 7-14 dni należy wykonać tylko po całkowitym zbiorze owoców.

Podobał się artykuł? Podziel się!