Wkrótce w kraju naszym rolnicy powinny przystąpić do zasiewów rzepaku. Niestety póki co jest wyjątkowo sucho, co może wpłynąć na problemy w przygotowaniu roli do siewu. Jeśli wkrótce nie popada, zasiewy rzepaku mogą się opóźnić.

To nie jedyny problem, z którym producenci rzepaku muszą się w nadchodzącym rzepaczanym sezonie zmierzyć. Ponownie ich rzepak będzie zasiany nasionami nie potraktowanymi zaprawami insektycydowymu z grupy zakazanych związków neonikotynoidowych.

Jak dotąd wiodący producenci środków ochrony roślin nie zarejestrowali nowych zapraw z nowymi substancjami aktywnymi. Może ponownie powstać problem ze zwalczaniem pchełek, śmietek, gnatarza, tantnisia, chowacza galasówka i innych szkodników żerujących w okresie wschodów.

Czy i tej jesieni pojawią się problemy ze szkodnikami i na ile okażą się one istotne - czas pokaże. Na pewno producenci rzepaku będą musieli zachować podwójną czujność i po wschodach regularnie wykonywać dokładną lustrację swoich pól, by w porę zareagować odpowiednim zabiegiem nalistnym.

Jak poradzić sobie w kolejnym sezonie bez zapraw insektycydowych? Istnieje kilka profilaktycznych metod, które pozwolą uniknąć masowego żerowania szkodników na plantacjach rzepaczanych.
Przede wszystkim musimy skupić się na zapewnieniu rzepakowi jak najlepszych warunków do wschodów. W obecnych warunkach będzie to trudne ze względu na bardzo przesuszony profil glebowy. Miejmy nadzieje, że sytuacja jednak się zmieni. Dobrze doprawiona gleba wspiera prawidłowe wschody i rozwój rzepaku, który odznacza się lepszym wigorem.

Ważny jest także termin siewu. Wczesny siew zwiększa ryzyko porażenia rzepaku przez pchełkę rzepakową i śmietkę kapuścianą. Mniejsze uszkodzenia wyrządzone przez te szkodniki obserwuje się na plantacjach z siewów optymalnych oraz lekko opóźnionych.

W przypadku szkodników jesiennych istotna jest także odpowiednio Dopasowana gęstość siewu- Optymalna i lekko zwiększona obsada roślin na m2 w przypadku wystąpienia szkodników przy braku insektycydu w zaprawie, to relatywnie mniejsza ich liczba na każdej pojedynczej roślinie.

W sytuacji gdy szkodniki na plantacji się pojawią można użyć jeden z zarejestrowanych preparatów nalistnych, dokładniej:

Pchełki:
1. Agria - Deltametryna 2,5 EC deltametryna,
2. Decis 2,5 EC deltametryna,
3. Decis Mega 50 EW deltametryna,
4. Delta 50 EW deltametryna,
5. Khoisan 25 EC deltametryna,
6. Patriot 100 EC deltametryna,
7. Sparviero lambda-cyhalotryna,

Gnatarz rzepakowiec:
1. Decis Mega 50 EW deltametryna,
2. Delta 50 EW deltametryna,

Śmietka kapuściana, tantniś krzyżowiaczek, chowacz galasówek: brak zarejestrowanych środków, populacje tych szkodników można ograniczać przy okazji zwalczana pchełek lub gnatarza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!