Panująca obecnie aura sprawia, że zarówno samosiewy upraw i przede wszystkim chwasty intensywnie rosną. Chwasty kwitną w tej chwili na polach i przystępując do zabiegu chemicznego ich zwalczania trzeba zwrócić uwagę na wykorzystywane w oprysku preparaty.

- Na kwitnące chwasty nalatują owady zapylające, zastosowanie preparatu herbicydowego zawierającego substancję czynną metamitron z grupy triazynonów, czy karboksylanów spowoduje zatrucie pszczół. Dlatego z kwitnącymi obecnie chwastami trzeba postępować tak, jak w przypadku stosowania ochrony herbicydowej w kwitnące uprawy – mówi prof. dr hab. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

Każdorazowo stosując preparat odchwaszczający, trzeba sprawdzać etykietę produktu i przy doborze herbicydu wybierać należy tylko te preparaty, które są bezpieczne dla pszczół. Ponadto oprysk preparatem niszczącym chwasty nie może być wykonywany w czasie oblotu pszczół, co oznacza, że do zabiegu powinno przystąpić się w godzinach późnowieczornych.

Zastosowanie preparatu zwalczającego chwasty bezpiecznego dla pszczół w czasie oblotu owadów spowoduje, że substancja osiądzie na owadzie. Taka pszczoła zmieni zapach i nie będzie wpuszczona do ula, zostanie zabita przez inne pszczoły.

Podobał się artykuł? Podziel się!