Jaki sprzęt zatem podlega obowiązkowym badaniom? Praktycznie każdy, który w jakimś stopniu służy do stosowania środków ochrony roślin. Wyjątek stanowią opryskiwacze ręczne i plecakowe.

Obowiązkowym badaniom zatem podlegają:

- opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe;
- opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze;
- opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych;
- sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych;
- urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe;
- instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych;
- sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
- sprzęt agrolotniczy;
- sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów.

Warto również wiedzieć, że badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia. Natomiast następne badania potwierdzenia sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin wyszczególnionego w pierwszych 4 punktach przeprowadza się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata. Pozostały wymieniony sprzęt bada się w okresach nie dłuższych niż 5 lat.

Kto prowadzi badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin?

Badania takie może jedynie przeprowadzić akredytowana jednostka zajmująca się kontrolą. Lista takich jednostek jest opublikowana na stronie PIORIN.

Źródło: PIORIN

Podobał się artykuł? Podziel się!