Jan obudził się wcześnie rano. Budzik ustawiony na 5.00 dziś nie zadzwoni – była 3.30. Żona i córki jeszcze spały. Wokół panowała cisza. Lubił takie poranki, kiedy mógł przy kawie spokojnie pomyśleć. Problemów zwykle nie brakowało. Nigdy nie było łatwo: skaczące ceny płodów rolnych, zmieniające się prawo, informacje o wycofywaniu substancji aktywnych, perspektywa zmian w dopłatach... A na dodatek jeszcze kilka dni temu było -15 st. C.

„Całe szczęście, że było trochę śniegu – rozmyślał Jan. – Z drugiej strony jest początek marca, a ja jeszcze nie rozsiałem azotu. Ale jak i kiedy miałem to zrobić?”

Jan, „młody rolnik” – bo jeszcze przed czterdziestką – gospodarstwo rozwijał od 10 lat, kiedy przejął je od ojca. Około 250 ha pozwalało utrzymać rodzinę, ale ambicje miał większe. Dziesięć lat temu postawił wszystko na jedną kartę: zainwestował w ziemię, maszyny, rozwój… Jego gleby w środkowej Polsce nie były najlepsze, ale też nie mógł na nie narzekać. III klasa to i tak lepiej niż u większości sąsiadów. Robił wszystko, co mógł, aby podnieść plony i opłacalność produkcji.

„Co jeszcze mogę zmienić? – zastanawiał się Jan. – Co mogłem, to zrobiłem. Włożyłem tyle pieniędzy i ciężkiej pracy w rozwój. To przecież nie może się zmarnować! Nie mogę wpłynąć na kapryśne temperatury, ulewy, susze, jakość gleby... Nie zmienię pogody, nie okiełznam żywiołów, ale… mogę je przecież wykorzystać do swoich celów! Ogień, woda, powietrze, ziemia...”

- Tak, to jest to! – krzyknął uradowany Jan. – Mam podstawowe parametry oprysków.

Ogień to temperatura. Najniższa temperatura, przy jakiej mogę wykonać większość oprysków to 8oC. Oczywiście, są substancje, typu propyzamid czy chlorotoluron, które mogę zastosować w niższych temperaturach, ale to raczej wyjątki.

Woda w momencie oprysku nie jest pożądana, więc nie powinno padać podczas, przed i zaraz po zabiegu. Krótkoterminowe prognozy pogody powinny się sprawdzić.

Powietrze to wiatr. Prawo nakłada obowiązek wykonywania zabiegów, gdy prędkość wiatru wynosi < 4 m/s. Z moim opryskiwaczem mogę wykonać zabieg przy prędkości większej, ale to zawsze jest ryzyko znoszenia.