Wczesny i gęsty siew, długa, ciepła i wilgotna jesień, niezbilansowane nawożenie azotem, odmiana podatna na choroby to główne czynniki sprzyjające infekcjom grzybowym w okresie jesiennym. Dotyczy to przede wszystkim pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego, rzadziej pszenżyta czy żyta. W niektórych sezonach infekcji jest na tyle dużo, że plantacje wymagają interwencyjnego oprysku środkiem grzybobójczym. Przeprowadzenie chemicznego zabiegu jesienią (w sytuacjach, gdy zostanie przekroczony próg szkodliwości) pozwala na lepsze przezimowanie ozimin oraz stwarza roślinom lepsze warunki wzrostu po wznowieniu wegetacji wiosną. Taka strategia często pozwala także opóźnić aplikację pierwszego zabiegu wiosennego wykonywanego w tzw. terminie T-1, czyli BBCH 29 (koniec krzewienia) do BBCH 32 (faza drugiego kolanka).

Spośród chorób grzybowych pszenicy duże zagrożenie mogą stanowić jesienią: mączniak prawdziwy, septorioza paskowana liści pszenicy, rdza brunatna pszenicy, rdza żółta, natomiast na jęczmieniu ozimym dodatkowo plamistość siatkowa jęczmienia oraz rdza jęczmienia.

MĄCZNIAK I SPÓŁKA

Najczęściej jesienią zboża ulegają infekcji mączniakiem prawdziwym. Objawy tej choroby są nie do pomylenia z inną jednostką taksonomiczną. Najczęściej na blaszce liściowej pojawia się biała lub jasnobrunatna grzybnia w postaci charakterystycznego nalotu. Rozprzestrzenianiu mączniaka sprzyja dość ciepła pogoda połączona z wilgocią oraz długie okresy zwilżenia roślin przez rosę czy mgłę. Okres inkubacji choroby zależy od temperatury. Przy 15ᵒC wynosi on ok. 5 dni, a przy 5ᵒC - nawet parę tygodni. Śnieżnobiały nalot świadczy o świeżej infekcji, szarobrunatny - o starszej. Rośliny porażone mają zahamowany wzrost i wykazują objawy żółknięcia. Jeżeli nie wykonamy zabiegu, gdy na 70 proc. roślin pojawią się objawy tej choroby, to można spodziewać się w plonie strat o znaczeniu ekonomicznym.

W uprawie pszenicy dodatkowo należy zwrócić uwagę na obecność sprawcy paskowej septoriozy liści - choroby, która pojawia się głównie w warunkach ciepłej jesieni. Wówczas na liściach można zaobserwować owalne lub wydłużone, jasnozielone plamy, które następnie stają się brunatne. Wewnątrz plam tkanka zasycha i tworzy nekrozy.