Celem systemu SPEC jest wspomaganie rolników w podejmowaniu decyzji dotyczącej ochrony chemicznej rzepaku ozimego przed suchą zgnilizną kapustnych oraz optymalizacja zabiegów fungicydowych w tej uprawie.

Źródłem infekcji są zarodniki workowe grzybów Leptosphaeria maculans i Leptosphaeria biglobosa, wydobywające się głównie jesienią ze słomy rzepakowej porażonej w poprzednim sezonie wegetacyjnym. W przypadku występowania opadów deszczu, owocniki dojrzewają, a po solidniejszych opadach mechanizm pseudotecjum (czyli owocnika) spowoduje, że pod dużym ciśnieniem „chmura zarodników" zostaje uwolniona. Przenoszone z wiatrem zakażają rośliny w promieniu kilku kilometrów od miejsca, w którym zostały wytworzone.

Według prowadzonego monitoringu w zależności od regionu mniej więcej w połowie września wyłapano w pułapkach wolumetrycznych rozlokowanych w całej Polsce pierwsze zarodniki workowe.
Najwięcej zarodników zanotowano na razie w regionie 2 (Pojezierze Pomorskie i region pomorsko-warmiński z północną częścią woj. kujawsko-pomorskiego). Tam SPEC wyłapał już 10 września stężenie zarodników na poziomie około 5-7 zarodników w każdym 1 m3 powietrza. Tam również panowała najbardziej optymalna pogoda dla rozwoju sprawcy suchej zgnilizny, czyli było wilgotno i ciepło.

W połowie września pułapki wolumetryczne wyłapały także zarodniki w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku (poniżej 5 zarodników/m3 powietrza). Obecnie zarodniki uwalniane są także z owocników znajdujących się na porażonej słomie rzepakowej znajdujących się w także na Kujawach.

Śledźmy zatem komunikaty i kolory na mapce SPEC. Pomogą one wyznaczyć najlepszy termin zwalczania suchej zgnilizny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!