Timac Agro Polska cały czas poszukuje innowacyjnych rozwiązań w odżywianiu roślin i zwierząt. Prowadzi wieloletnie badania w swoich laboratoriach i jednocześnie pozostaje w ścisłej współpracy z środowiskiem naukowym. Skutkuje to nowymi propozycjami w nawozach, jakim było chociażby wprowadzenie do klasycznego superfosfatu fizjologicznych stymulatorów wzrostów, co stworzyło inny obszar dla działania składników.

W tym roku już jesienią we wszystkich nawozach azotowych firma wprowadza technologię pod nazwą N-PROCESS, której celem jest podniesienie efektywności odżywiania roślin azotem. Aby osiągnąć wyższą efektywność nawożenia azotem naukowcy Timac Agro skupili się na obszarach związanych z dystrybucją azotu z granuli nawozu, aktywacją azotu glebowego i wpływem na efektywność przemian fizjologicznych w roślinie związanych z gospodarką azotem.

Timac Agro stawia na ciągły rozwój, o czym świadczą najbliższe plany firmy, a więc ruszający projekt zootechniczny ANA, adresowany do producentów bydła, trzody chlewnej, drobiu i koni oraz chęć wejścia z nawozami płynnymi i granulowanymi na rynek „home&garden” już z początkiem następnego roku.

Ponadto obecnie trwa budowa nowego, siódmego Centrum Badań i Rozwoju w Saint Malo we Francji. Na obszarze 1 ha przeznaczonym pod badania powstaje szklarnia wielkości 800 m2, w której będą zakładane i prowadzone doświadczenia. To dzięki nim w przyszłości można spodziewać się dalszych, nowych rozwiązań w odżywianiu. Centrum ma być otwarte z końcem tego roku.

Timac Agro Polska dostarcza rozwiązania w odżywianiu roślin i zwierząt na rzecz zrównoważonego rolnictwa. W produkcji nawozów i produktów zootechnicznych wykorzystuje naturalne aktywne molekuły pozyskiwane z alg morskich. Należy do francuskiej grupy kapitałowej ROULLIER, która istnieje na rynku od przeszło 50 lat. Timac Agro Polska w ciągu 10 lat ponad dwukrotnie podwoił zatrudnienie w dziale sprzedaży, obecnie pracuje w nim 120 osób. W sumie firma na dzień dzisiejszy zatrudnia ok. 150 osób i współpracuje z 136 dystrybutorami.

Podobał się artykuł? Podziel się!