Czerń zbóż wywołana jest między innymi przez grzyby: Cladosporium herbarum i Alternaria alternata. Na dojrzałych kłosach przed zbiorem pojawia się charakterystyczny dla sprawców tej choroby aksamitny, czarny nalot przypominający sadzę, który pokrywa kłos częściowo lub całkowicie.

Najczęściej (tak jak w tym roku) obecność choroby nasila się przed zbiorami, zwłaszcza w lata, gdy ze względu na opady opóźnione zostają żniwa. Choroba częściej towarzyszy plantacjom zaniedbanym. Zboża chronione w okresie wegetacji przy użyciu fungicydów znacznie mniej są narażone na wystąpienie czerni zbóż. Choroba częściej atakuje rośliny osłabione i przedwcześnie dojrzewające (np. tak jak w tym roku długotrwale nękane suszą). 

Szkodliwość choroby nie jest wysoka. Jedynie przy silnym i wczesnym porażeniu może obniżyć plon i jakość ziarna. Szacuje się, że straty plonu mogą sięgnąć od 3 do 4 proc.

Początkowo choroba występuje placowo. Jednak w warunkach dużej ilości opadów rozprzestrzenia się bardzo szybko. Zakażeniu czernią zbóż sprzyja monokultura zbożowa. Rozwój choroby ogranicza się najczęściej wykonując zabieg fungicydowy tuż przed lub po kwitnieniu roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!