Optymalny termin siewu zależą w dużej mierze od regionu i przypadają: w północno - wschodniej Polsce od 5 - 15 sierpnia, w pasie środkowym 10 - 20 sierpnia, a w części zachodniej i południowej nie później niż 25 - 30 sierpnia. Z tego wynika, że w wielu regionach kraju prace nad siewem rzepaku powinny być już dość mocno zaawansowane.

Z obserwacji wynika, że rzepaki rolnicy w tym przynajmniej sezonie w woj. kujawsko-pomorskim zasieją w terminach nieco opóźnionych. Powodem jest oczywiście susza i ograniczona możliwość odpowiednego przygotowania stanowiska do siewu. Plantatorzy prześcigają się w pomysłach jak w takich warunkach zasiać rzepak, by zabezpieczyć dla niego jak najwięcej wilgoci.

Duża część rolników decyduje się na uproszczenia w uprawach, rezygnują z orki na rzecz płytszych uprawek, lub sieją rzepak w systemie bezorkowym. Część z nich typową orkę siewną zastępuje bardzo płytką orką, poniżej 15 cm, a nawet samą talerzówką. Nie wszyscy uważają, że jest to dobre wyjście. Wierzchnia warstwa gleby to wręcz popiół i płytka orka nie zda egzaminu.

Inni z kolei będą wykonywać tradycyjną orkę na głębokość ok. 20 cm, jednak od razu po jej wykonaniu i po agregatowaniu wykonywać będą siew rzepaku. Nie we wszystkich jednak warunkach taka orka jest możliwa. A "wydobyta" wilgoć starczy na bardzo krótko i  w dłuższej perspektywie wilgoci nadal będzie brakować. 

Zwrócić należy także na nawożenie, które w warunkach suszy nie powinno być stosowane zbyt płytko - koncentracja soli nie sprzyja kiełkowaniu i wzrostowi roślin. Nawozy w takich warunkach słabo się rozpuszczają. 

Problem może pojawić się także z odchwaszczaniem. Większość rolników deklaruje, że jeśli warunki wkrótce po siewie się nie poprawią raczej zrezygnują z przeprowadzania bardziej efektywnego przedsiewnego odchwaszczania rzepaku na rzecz zabiegów powschodowych. Pojawić się zatem może problem z efektywnym odchwaszczaniem. Inni pomimo wszystko planują tradycyjnie przedwschodowy oprysk lecz martwią się czy w takich warunkach okaże się on skuteczny.

Nie należy jednak zbyt opóźniać siewu rzepaku. W przypadku niekorzystnych warunków jesiennych mogą spowodować, że rośliny nie zdążą wykształcić prawidłowej rozety przed zimą z odpowiednią ilością liści. Należy pamiętać, że rzepak programuje swój potencjał plonowania już jesienią, wszelkie zaburzenia na tym etapie nie są do odrobienia w terminie wiosennym. Niedostatecznie rozwinięta przed zimą plantacja także narażona jest na złe przezimowanie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!