Wielu producentów zwierzęcych jeżeli mają na polach swoją kukurydzę ziarnową, to decydują się ją kosić na kiszonkę. Nie wszyscy jednak są w tak komfortowej sytuacji. Jeżeli nie mogą poświęcić plantacji ziarnowej na kiszonkę, szukają w okolicy rolników, którzy są chętni do odsprzedania towaru.

Prześledźmy ogłoszenia dodawane przez rolników na różnych portalach ogłoszeniowych. Nie zawsze są one dobrze sprecyzowane. Najczęściej proponowana cena dotyczy 1 ha uprawy, nie wiadomo jednak czy obejmuje zebraną i skoszoną już biomasę czy zbiór należy przeprowadzić we własnym zakresie.

Druga sprawa to plon takiej plantacji, który naprawdę może się mieścić w szerokich granicach. Warto zatem przed transakcją obejrzeć plantacje. Kolejna sprawa to transport, który może być kosztowny, warto zatem decydować się na jak najmniejsze odległości by nie generować kosztów.

Jak udało nam się ustalić, rolnicy, którzy chcą sprzedać kukurydzę na kiszonkę oferują następujące stawki:

• cena za 1 ha wynosi 4000zł – 7 000 zł i prawie w każdym przypadku istnieje możliwość negocjacji ceny. Można zatem przyjąć że to transakcji pomiędzy rolnikami najczęściej dochodzi w graniach 4500 – 5500zł. Ogłoszeń naprawdę jest dużo, więc jest w czym wybierać.
• czasami rolnicy podają cenę za tonę skoszonej biomasy – cena mieści się w graniach 65-80 zł/tonę.

Jak jednak samodzielnie wyszacować koszty produkcji kukurydzy kiszonkowej. W załączniku podajemy przykład takiej kalkulacji. Można je porównać i wyciągnąć własne wnioski.

Poniżej dodatkowo podajemy kalkulację kosztów produkcji według prof. Witolda Podkówki przy założonym plonie 45, 50 lub 55 t/ha ma się ona następująco:
• plon zielonej masy t/ha przy zawartości 30 proc. SM – 45 lub 50 lub 55
• straty (12 proc.) dt/ha: 54 lub 60 lub 66
• plon kiszonki dt/ha: 396 lub 440 lub 484
• suma poniesionych kosztów zł/ha: 4958 lub 5136 lub 5312 (bez pomniejszenia o dotacje)

Podobał się artykuł? Podziel się!