W tym sezonie stonka ziemniaczana w Centrum Polski rozwijała się bez większych zakłóceń. Szkodnikowi sprzyjała ciepła i bezdeszczowa pogoda. W sierpniu notowaliśmy liczny pojaw chrząszczy letnich stonki ziemniaczanej, które powodowały gołożery naci ziemniaczanej. Niezwalczane złożyły dużą ilość jaj, z których licznie wylęgły się larwy II pokolenia.

Larw jest wyjątkowo dużo, bardzo szybko powodują gołożery roślin. Część rolników decyduje się na kolejny zabieg insektycydowy, zwłaszcza na plantacjach odmian późnych, z zieloną jeszcze nacią.

Należy mieć świadomość, że zazwyczaj larwy II pokolenia nie kończą rozwoju, gdyż nać ziemniaczana intensywnie już zasycha. W obecnych jednak warunkach Polski centralnej może zdarzyć się tak, że nastąpi pełny rozwój II pokolenia stonki. Według badań naukowych zdarza się to dość rzadko i głównie w lata suche i bardzo ciepłe. Gdy wrzesień okaże się ciepły, a późne odmiany długo dostarczać będą pokarm dla szkodników, mogą pojawić się chrząszcze II pokolenia nazywane jesiennymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!