Ze względu na termin, do siewu polecane są jedynie:

  • rzodkiew oleista (10-15kg/ha),
  • gorczyca biała (15-25kg/ha),
  • facelia błękitna(4-8kg/ha).

Facelia to roślina fitosanitarna, co oznacza, że jest bardzo odporna na choroby i nie uczestniczy w ich przenoszeniu. Ponadto, dzięki silnie rozbudowanemu systemowi korzeniowemu, korzysta ze składników niedostępnych dla innych roślin. Zalecana jest szczególnie w płodozmianie zbożowo- rzepakowym, w którym nie powinna być uprawiana zarówno gorczyca jak i rzodkiew. Oba te gatunki należą bowiem, tak jak rzepak, do rodziny roślin kapustowatych i atakowane są przez te same choroby (w tym kiłę kapusty!) i szkodniki.

Rzodkiew oleista za sprawą grubego i głęboko sięgającego w głąb gleby korzenia palowego, wykazuje właściwości fitomelioracyjne. W związku z tym szczególnie polecana jest do siewu na glebach zwięzłych, bądź lżejszych, ale utrzymywanych w systemie uprawy bezorkowej.

Gorczyca biała poradzi sobie na wszystkich rodzajach gleb. Podobnie jak rzodkiew oleista wytwarza silnie rozbudowany system korzeniowy. Jej dużym plusem jest szybkie tempo wzrostu. Podobnie jak facelia rozpoczyna kwitnienie po 45-50 dniach od wschodów. Wykorzystana jako zielony nawóz może, wnieść do gleby tyle składników pokarmowych, co 20 ton obornika.

Uprawa mieszanek to możliwość zaliczenie go do obszaru proekologicznego (EFA).

Przykładowe mieszanki w (kg/ha):

  • facelia (5 kg/ha) + gorczyca biała (10 kg/ha),
  • rzodkiew oleista (15 kg/ha) + gorczyca (15 kg/ha).
Podobał się artykuł? Podziel się!