PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Międzyplon ścierniskowy wysiany w ramach EFA można już likwidować

Międzyplon ścierniskowy wysiany w ramach EFA można już likwidować Międzyplony ścierniskowe wysiane w ramach EFA można już likwidować: Fot. Anna Kobus

Z dniem 1 października minął obowiązek utrzymania na gruncie ornym międzyplonów ścierniskowych sianych w celu realizacji zazieleniania (EFA). Można je już swobodnie likwidować i zasiać np. pszenicę ozimą.Siew międzyplonów ścierniskowych to nadal dość popularne wśród rolników rozwiązanie realizacji w gospodarstwie zazielenienia i obowiązku utrzymania obszarów proekologicznych tzw. EFA (przypomnijmy dotyczy to gospodarstw powyżej 15 ha). Takie gospodarstwa są zobowiązane do tego, aby przynajmniej 5 proc. gruntów ornych stanowił obszar proekologiczny.

W tym sezonie z powodu przedłużających się żniw lokalnie rolnicy mieli problemy dotrzymaniem stosowanych terminów. Międzyplon ścierniskowy musiał zostać wysiany do 20 sierpnia. Pojawiała się jednak możliwość zamiany międzyplonu ścierniskowego na ozimy.

>>> Czytaj więcej: Zazielenienie: Międzyplon ozimy zamiast ścierniskowego

Niestety prawdopodobnie od przyszłego sezonu okres utrzymania międzyplonu ścierniskowego na polu zostanie wydłużony do 6 tyg. O tych planach także informowaliśmy już na łamach farmer.pl

>>> Czytaj więcej: Międzyplon ścierniskowy dwa tygodnie dłużej

Przypomnijmy jeszcze kilka podstawowych wymogów związanych z wysiewem międzyplonów ścierniskowych w ramach EFA:
- międzyplon ścierniskowy: wysiew - od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia; utrzymanie na polu - co najmniej do dnia 1 października.
- międzyplon musi być mieszanką utworzoną z co najmniej 2 gatunków roślin z następujących grup roślin uprawnych: zbóż, oleistych, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych oraz miododajnych. Co ważne mieszanki złożone z samych gatunków zbóż nie są uznawane za obszar proekologiczny.
-powierzchnia zaliczana do obszaru proekologicznego stanowi jedynie 30 proc. powierzchni rzeczywistej EFA. Czy 1 ha międzyplonu to 0,3 ha EFA.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.184.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!