PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału siewnego

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału siewnego Kwalifikowany materiał siewny powinien być sprzedawany w oryginalnie zamkniętych i nienaruszonych opakowaniach. Fot. Katarzyna Szulc

Ziarno w dobrej cenie, tylko u nas najtaniej – kuszą w ogłoszeniach sprzedawcy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału siewnego, by nie dać się oszukać. Co powinno wzbudzić czujność i świadczyć może, że oferowane nasiona czy ziarno nie są legalne.Przede wszystkim każdy sprzedawca prowadzący obrót materiałem siewnym musi być zarejestrowany w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i posiadać pisemną licencję od hodowcy.

Przy zakupie kwalifikowanego materiału siewnego trzeba zwrócić uwagę na etykiety. Każde opakowanie musi posiadać urzędową etykietę, która zawiera informacje o: gatunku, odmianie, kategorii/stopniu kwalifikacji, numerze partii. Jeśli takich danych brakuje, wówczas oferowany materiał nie jest legalny.

Wraz z zakupionym kwalifikowanym materiałem siewnym otrzymujemy fakturę, która upoważnia do ubiegania się o dopłaty. Jest też dowodem legalności ziaren/nasion przy ewentualnej kontroli przez hodowcę lub organizację hodowców - w naszym kraju taką rolę pełni Agencja Nasienna (z upoważnienia hodowców). Hodowca jako właściciel odmiany chronionej ma bowiem prawo do takiej kontroli, a producent korzystający z odmiany ma obowiązek udzielania informacji o wykorzystaniu odmiany chronionej wyłącznym prawem.

Ponadto faktura jest bardzo ważna, gdyż stanowi podstawowy dokument przy ewentualnej reklamacji. Jeśli po otwarciu opakowania dojdziemy do wniosku, że zakupione ziarno/nasiona są wadliwe wówczas nie należy otwierać kolejnych worków. Trzeba reklamować całą zakupioną partię wysyłając pismo (za potwierdzeniem odbioru) do sprzedawcy z dołączoną próbką ziarna, ale nie wysyłamy oryginału faktury.

Jeśli wada zakupionego materiału siewnego ujawnia się po siewie to na podstawie faktury z numerem partii nasion można go reklamować. Wówczas dowodem jest stan pola, a w razie wątpliwości można zwrócić się do hodowcy posiadającego wyłączne prawo do zakupionej odmiany lub do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Odbierając dowód zakupu – fakturę, należy zwrócić uwagę czy posiada wszystkie niezbędne informacje i czy są one zgodne z treścią etykiet. W razie jakichkolwiek, najmniejszych nawet niezgodności trzeba żądać poprawienia faktury, a jeśli sprzedawca odmawia prawdopodobnie materiał nie jest oryginalny i lepiej odstąpić od zakupu.

Jeśli oferowana cena materiału siewnego znacząco odbiega od obowiązujących aktualnie na rynku i jest podejrzanie niska wówczas można podejrzewać, że nasiona nie są kwalifikatem. Także zdecydowanie nie ma co liczyć na oryginalny i dobrej jakości materiał, jeśli sprzedawca odmawia wystawienia faktury lub nie wie jaką sprzedaje odmianę.

Materiał siewny pochodzący z niewiadomego źródła bardzo często jest złej jakości, zanieczyszczony, z domieszką różnych odmian lub w ogóle pochodzi od innej odmiany. W efekcie niska cena materiału siewnego to plony niższe od oczekiwanych, gorszej jakości. Siew nabytego niekwalifikowanego materiału odmiany chronionej jest niezgodny z prawem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • poper 2016-01-13 08:40:36
  Seba, ja widziałem ich pola i zakład. Mają bardzo dopracowane wszystko, i też od dłuższego czasu kupuje 100% u Nich i jestem bardzo zadowolony. Teraz jare tez będę brał
 • Przemek 2016-01-07 08:58:56
  Ja nasiona materiał kwalifikowany kupuję tylko u sprawdzonego dostawcy, u mnie to Firma Frankiewicz z Grodziska. Osobiście byłem u nich na firmie na magazynach w Nowym Miasteczku, widziałem maszyny i urządzenia, mają porządną linię do przygotowywania nasion. Nasiona nie są tanim wydatkiem, a mnie nie stać na straty, bo ktoś kombinuje i na moim grzbiecie się dorabia. Ważne jest dla mnie aby dostawa nasion była na czas, a nie czekanie jak na zbawienie bo...
 • thug 2016-01-06 23:41:42
  Anglicy z Top Farmsu pilnują interesu dobry mat siewny
 • samson 2016-01-06 23:27:30
  U znajomego tylko który naprawde dba o pola i dostaje od nich bazówki na rozmnożenie to jest zdecydowanie wiecej kontroli niż jak siał dla centrali
 • Seba 2016-01-06 23:03:55
  Samson a ich pola widziałeś? Czy tylko cenę i marketing?
 • Samson 2016-01-06 22:26:53
  Dobrej jakości nasiona ma topfarms ale cenia swój towar.
 • antiga 2016-01-06 20:41:34
  Są też gospodarstwa które zajmują się uprawom i sprzedażą materiał siewny . Wtedy można sobie obejrzeć zboża jak rosną . Osobiście zaopatruje się w takim omijając centrale . Na wszystko jest faktura więc nie ma problemu z dopłata. Jest też możliwość profesjonalnego zaprawienia dowolną zaprawą ich lub swoją. Od lat kupuje i jestem zadowolony
 • SmoQ 2016-01-06 18:38:45
  Jacy producenci są według Was najlepsi?
 • rolnik 2016-01-06 14:13:04
  jak ma być dobry materiał siewny jak kwalifikacje polowe oddano tak zwanym akredytowanym kwalifikatorom którzy robią po 300 plantacji w ciągu roku rozrzuconych po całej Polsce ??? a czas na tę czynność to ok 1 miesiąc????
 • walo 2016-01-06 13:51:17
  Bzdyra co tu napisano
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!