Chowacz galasówek - to chrząszcz należący do rodziny ryjkowcowatych. Nalatuje na rzepak ozimy najczęściej na przełomie września i października od fazy wschodów czasem nawet do fazy 9 liści. Może także pojawić się także wiosną, ale zazwyczaj w tym okresie nie wyrządza większych szkód. Jesienią po zakończeniu żeru uzupełniającego składa jaja pojedynczo w tkance korowej szyjki korzeniowej lub rzadziej w tkance korzenia głównego.

Na skutek żerowania larwy powstaje charakterystyczna narośl tzw. galas. Szkodnik ten w przypadku masowego pojawu może przyczyniać się do gorszego przezimowania plantacji rzepaku, a ponadto uszkodzenia sprzyjają porażeniu chorobami grzybowymi.

Progiem szkodliwości w przypadku chowacza galasówka są 2-3 chrząszcze odłowione w przeciągu 3 dni w żółtym naczyniu. Zwalczać go można jedynie przy okazji zabiegów wykonywanych w przypadku pojawienia się  pozostałych szkodników jesiennych. O zarejestrowanych preparatach pisaliśmy już wcześniej w artykule: "Insektycydy w rzepak ozimy do jesiennej ochrony". 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!