Na siew buraków w mulcz najczęściej decydują się duże gospodarstwa, które doszukują się w tym systemie uprawy pewnych oszczędności. Technologia ta ma dużo zalet proekologicznych: poprawia strukturę gleby i podsiąkanie kapilarne, ogranicza straty azotu w czasie zimy itd.

Najczęściej rolnicy wysiewają jako międzyplon gorczycę białą lub facelię. W dobie zmian przepisów unijnych(możliwość spełnienia wymogów zazielenienia –EFA) można spodziewać się, że kontynuacja tego systemu opierać się będzie na wysiewie buraków w międzyplon złożony z mieszanek międzygatunkowych np. facelii z gorczycą. Dla przypomnienia, o czym informowaliśmy wcześniej, międzyplon taki może być deklarowany jako ozimy i wówczas spełnia wymogi EFA.

Mieszanka taka stwarza dobry mulcz dla siewu buraków. Oba gatunki całkowicie przemarzają zimą i łatwo się kruszą wczesną wiosną, nie stawiając oporu dla pracy siewników.

Jak doradzają eksperci z LIZ (Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego) międzyplony najlepiej wysiać agregatami uprawowo-siewnymi, co znacznie redukuje koszty zabiegu i straty wody w glebie. W celu zagwarantowania bardzo dobrego pokrycia gleby przez rośliny i uzyskania po przemarznięciu łatwo kruszącej się masy mulczu ilości wysiewu nie powinny być mniejsze niż: 20 kg/ha dla gorczycy białej oraz 12 kg /ha dla facelii błękitnej. W przypadku siewów mieszanych najczęściej rolnicy sieją: facelia (6-8 kg/ha) + gorczyca (10-15 kg/ha).

Zastosowana przedsiewnie dawka azotu (organicznego lub mineralnego) w ilości ok. 20-30 N/ha przyspiesza rozwój i jednocześnie opóźni zakwitanie roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!