Rośliny siane w międzyplonie ograniczają straty składników pokarmowych, wzbogacają glebę w materię organiczną i poprawiają jej strukturę. Niektóre odmiany gorczyc pełnią rolę fitosanitarną, ograniczając występowanie chorób podstawy źdźbła w zbożach czy mątwika w buraku cukrowym.

Gorczyca na zielony nawóz powinna być przyorana na głębokość 20-25 cm do końca października. Najlepiej, jeśli przyorywana gorczyca jest jeszcze zielona, a nie zdrewniała. Wówczas umieszczona na odpowiednią głębokość w glebie lepiej się rozkłada i szybciej w wyniku procesu mineralizacji uwalniane są składniki pokarmowe, z których część będzie już dostępna dla roślin po zimie.

Dobrze jest przed przyoraniem rozdrobnić (pociąć) gorczycę np. talerzówką dla szybszego procesu jej mineralizacji. Zwlekanie z zabiegiem wpłynie na obniżenie wartości nawozowej przyoranej gorczycy, również niekorzystne jest umieszczenie międzyplonu zbyt głęboko w glebie. Jednak jesienny termin stosować mogą rolnicy nie będący beneficjentami pakietu 8. Ochrony gleb i wód.

Podobał się artykuł? Podziel się!