- Chciałbym podzielić się doświadczeniem moim oraz innych rolników w Stanach Zjednoczonych uprawiających genetycznie zmodyfikowaną soję od ponad 16 lat. Wielu z nas prowadzi także uprawy genetycznie zmodyfikowanej bawełny, czy kukurydzy – powiedział Todd Gibson.

Wizyta przedstawicieli United Soybean Board w Polsce i innych krajach europejskich jest częścią wieloletniego programu, który ma na celu przede wszystkim pomóc zrozumieć biotechnologię rolną. – Współpracujemy z różnymi organizacjami branżowymi oraz rolnospożywczymi w wielu krajach. To co trzeba podkreślić – nie reprezentujemy żadnej firmy – powiedział w rozmowie z portalem farmer.pl David Green. Zwrócił uwagę na fakt, że United Soyben Board to organizacja non-profit, a fundusze pochodzą dobrowolnego opodatkowania rolników, członków organizacji, przy sprzedaży ich produktów. Pieniądze przeznaczone są przede wszystkim na promocję, tworzenie nowych rynków, badania oraz komercjalizację programów uprawy soi w Stanach Zjednoczonych.

Todd Green gospodaruje na 1500 ha ziemi we wschodniej części stanu Missouri, z czego na około 1100 ha uprawia soję, a na pozostałym obszarze kukurydzę. – Uprawiamy biotechnologiczne rośliny z dużym powodzeniem, jak każdy inny farmer, nie stosujemy niczego, co szkodziłoby naszej ziemi, czy środowisku. Nasze doświadczenie z uprawami biotechnologicznymi jest bardzo pozytywne –  tłumaczył Todd BezpieGibson.

W Stanach Zjednoczonych soja uprawiana jest w 29 stanach na powierzchni około 30 mln ha. Ponad połowa produkowanej w USA soi eksportowana jest na 38 rynków całego świata, również do Unii Europejskiej.

Jednym z największych wyzwań, odkąd zaczęto uprawiać zboża, jest walka z chwastami. Pierwsze odmiany transgenicznej soi uprawiane w USA były odporne na herbicyd. Posiadanie technologii pozwalającej na kontrolę zachwaszczenia bez szkody dla zbóż, czy ziemi było dla nas bardzo atrakcyjne –powiedział Todd Gibson. – Na początku, kiedy zaczęto wprowadzać te odmiany, ja oraz inni producenci uprawialiśmy je na małych powierzchniach, jednak szybko zobaczyliśmy jak wiele korzyści niosą ze sobą – dodał Todd Gibson.