Od czego zacząć?

Lustracja plantacji to najlepsza odpowiedź i najlepszy sposób, aby już teraz myśleć nad optymalnym rozwiązaniem pod kątem zwalczania chwastów nawet, jeśli wykonano solidny zabieg jesienią.

Niezależnie od tego jak mocny był zabieg herbicydowy jesienią, to zeszłoroczna susza, często opóźnione siewy, zima z okresami temperatur nawet powyżej 10oC w dzień mogły spowodować osłabienie skuteczności rozwiązań, zwłaszcza takich, w których stosowano herbicydy o działaniu nalistnym.

Chwasty, zależnie od gatunku, mogą rozpoczynać wegetację nawet przy temperaturach 2-3oC, podczas gdy rośliny uprawne potrzebują kilku stopni więcej, więc po zimie z takim przebiegiem pogody wszystko mogło się wydarzyć.

Jeżeli, z różnych powodów nie wykonano zabiegu jesienią, tym bardziej należy sprawdzić w jakich fazach rozwojowych są chwasty. W takich przypadkach trzeba myśleć o rozwiązaniach obejmujących pełne spektrum chwastów jedno i dwuliściennych. Dawki pod kątem miotły, przytulii czy chabra będą musiały uwzględnić ich zaawansowanie w rozwoju jeżeli chcemy, aby zabieg był skuteczny. Przykładem tego, co możemy po tak ciepłej zimie zastać na polach jest poniższe zdjęcie Przedstawia ono pszenicę w opóźnionej fazie rozwojowej, pomimo iż została zasiana w terminie agrotechnicznym. Widoczne chwasty, stopniowo wschodzące spomiędzy rozpadających się brył, to efekt trudnych warunków uprawy i kiepskiego doprawienia gleby (przytulia świetnie sobie radzi w tych warunkach)

W warunkach, gdzie nie wykonano jesienią zabiegów herbicydowych lub okazały się mało skuteczne, strategią, którą na poważnie należałoby rozważyć jest dobór kilku substancji aktywnych zakładając raczej ich górne dawki. Zanim dojdzie do wykonania zabiegu chwasty z pewnością jeszcze mocno urosną.

Przy doborze produktów należy zadbać o to, aby zawierały one substancje aktywne z różnych grup chemicznych o różnych mechanizmach działania. Oczywiście, nie wiemy dziś jak będzie przebiegała pogoda wiosną oraz jakie będą temperatury. W wielu sytuacjach wskazane jest uwzględnienie w zabiegu adiuwantów, które wzmocnią skuteczność zastosowanych mieszanin herbicydowych..