SY Saveo to wysokoplonująca hybryda dobrze przetestowana niemal we wszystkich krajach Europy Środkowej, m. in. w Polsce, Niemczech, Czechach oraz na Słowacji. Odmiana odznacza się silnie rozbudowanym systemem korzeniowym. Rośliny korzenią się głęboko, oraz wykształcają dużo korzeni włośnikowych. Dzięki temu dobrze wykorzystują wodę, oraz substancje pokarmowe i są bardziej tolerancyjne na susze. Ponadto odmiana toleruję słabsze stanowiska, oraz stosunkowo dobrze regeneruje się po okresach stresu.

SY Samoa - odmiana mieszańcowa, o małych wymaganiach glebowych. Rośliny odznaczają się bardzo wysoką tolerancją na suchą zgniliznę kapustnych, warunkowaną genetycznie  -  gen rlm7. Średni termin kwitnienia i dojrzewania.

SY Polana - odmiana mieszańcowa o doskonałej odpornosci na sucha zgniliznę kapustnych i zgniliznę twardzikową. Rośliny silne, o mocno rozbudowanym systemie korzeniowym, średniej wysokości. Dzięki tym cechom, odmianę wyróżnia mała podatność na wyleganie. Termin kwitnienia i dojrzewania średni.   

SY Alister to odmiana heterozyjna, dedykowana do uprawy na obszarach występowania kiły kapusty (Plasmodiophora brassicae). SY Alister posiada tolerancję na najszerzej występujące szczepy patogena, oraz wysoką tolerancję na suchą zgniliznę kapusty (Phoma). W badaniach rejestrowych w Niemczech w latach 2010-12, osiągnęła najwyższe plony wśród odmian tolerancyjnych na kiłę. Odznacza się małymi wymaganiami glebowymi, szybkim rozwojem jesiennym i dobrą zimotrwałością.

Kiła kapusty jest jedna z najgroźniejszych chorób roślin kapustnych. Rozprzestrzenianiu się patogena sprzyja uprawa rzepaku w uproszczonym zmianowaniu. Sprawcą choroby jest grzyb odglebowy (Plasmodiophora brassicae), którego zarodniki przetrwalnikowe mogą zalegać w podłożu nawet kilkanaście lat, nie tracąc żywotności. Na dzień dzisiejszy nie ma metod całkowitego zwalczania tej choroby. Najlepszym wyjściem jest zaprzestanie uprawy kapustowatych przez min. 8 lat, lub uprawa odmian tolerancyjnych na tego patogena.

SY Alister w latach 2012-2013 została szczegółowo sprawdzona w kilkunastu lokalizacjach w Polsce, w warunkach porażenia kiłą. Doświadczenia łanowe prowadzone były głównie w województwie warmińsko – mazurskim (gdzie problem kiły kapusty jest szczególnie poważny) oraz pomorskim.  W badaniach rejestrowych w Polsce, SY Alister porównywany był wyłącznie z odmianami bez genu tolerancji, plonując na wysokim poziomie.

Podobał się artykuł? Podziel się!