Średnie plony w uprawie kukurydzy ziarnowej były o kilka ton z hektara wyższe, natomiast w uprawie na kiszonkę przyrost plonów świeżej masy wynosił często nawet 20-30 ton/ha więcej. Nastroje przy podejmowaniu decyzji zakupowych materiału siewnego kukurydzy są więc na pewno lepsze w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Z decyzjami nie ma jednak co zwlekać do ostatniej chwili. Zamawiając szybko kukurydzę mamy pewność dostawy topowych odmian w najatrakcyjniejszych warunkach handlowych.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji odmian w Grupie Osadkowski, które w ostatnich dwóch latach bardzo dobrze sprawdziły się w produkcji polowej oraz w oficjalnych i niezależnych badaniach COBORU. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wyniki z roku 2015, ponieważ to nie w dobrych latach poznajemy prawdziwą wartość odmian. To właśnie w trudnych sezonach, kiedy mamy do czynienia z wieloma czynnikami stresowymi, najlepsze odmiany pokazują swoją stabilność i wierność w plonowaniu. Jako firma dbająca o interesy naszych klientów stawiamy przede wszystkim na odmiany zarejestrowane w Polsce, o sprawdzonym FAO, dostosowane do naszych warunków klimatyczno-glebowych i które uzyskały wpis do krajowego rejestru na podstawie bardzo wysokiego i regularnego poziomu plonowania.

Kosmiczne plony ES Meteorit

ES Meteorit, która została wpisana do Polskiego rejestru w 2016 roku, należy do najnowszego wypustu genetycznego Tropical Dent hodowli Euralis. Jest to mieszaniec o FAO 230-240, tak więc ze względu na swoją wczesność może być z powodzeniem uprawiana praktycznie w całej Polsce za wyjątkiem pasa północnego. Cechuje się znakomitymi zdolnościami adaptacyjnymi w każdych warunkach klimatyczno-glebowych. Genetyka Tropical Dent gwarantuje rekordowo szybkie dosychanie ziarna na polu oraz bardzo łatwe oddawanie wody przy dosuszaniu. W badaniach rejestrowych w 2015 roku ES Meteorit plonował średnio o blisko pół tony więcej suchego ziarna w stosunku do odmian wzorcowych przy średniej wilgotności z pola 19,8%. Siejąc odmianę ES Meteorit z jednej strony mamy więc pewność bardzo wysokich plonów dochodzących do 14-15 ton ziarna z hektara, z drugiej strony możliwość zbioru kukurydzy o bardzo niskiej wilgotności.