Pomoc de minimis to wsparcie finansowe, które może zostać udzielone rolnikowi przez państwo bez zgody Komisji Europejskiej. Kwota wsparcia dla jednego gospodarstwa może wynieść maksymalnie 7,5 tys. euro w ciągu 3 lat. Wsparcie polega m. in. na ulgach w podatkach, dopłatach do kwalifikowanych nasion lub roślin energetycznych.

Celem wprowadzenia dopłat było zachęcenie rolników do stosowania wysokiej jakości materiału siewnego. Według ARR zainteresowanie rolników dopłatami do kwalifikowanego materiału siewnego jest duże. Już w pierwszym roku stosowania takiego wsparcia chętnych było 18,5 tys. rolników, natomiast w 2010 r. - 66 tys. Do końca kwietnia br. do oddziałów terenowych Agencji wpłynęło ponad 18,4 tys. wniosków, czyli porównywalnie do analogicznego okresu ubiegłego roku. Agencja spodziewa się przyrostu liczby wniosków po zakończeniu wiosennych prac polowych.

Z tytułu dopłat do materiału siewnego ARR wypłaciła do końca kwietnia ok. 15 mln zł. Kolejne płatności trafią do rolników już w maju. Sumaryczna kwota przeznaczona na dopłaty w tym roku wynosi 90 mln zł i jest wyższa od ubiegłorocznej o 10 mln. W latach 2007 - 2009 do Agencji wpłynęło ponad 116,3 tys. wniosków. Na ten cel ARR wydała ponad 146 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!