HR Strzelce uruchomiły nową technologię pakowania nasion. Rolnik otrzyma takie same nasiona jak wcześniej. Niczym się one nie różnią od tych sprzedawanych wcześniej. Jednak przy ich wytwarzaniu „nie narobią” się ludzie.

Wojciech Błaszczak

Autor: farmer.pl

Opis: Wojciech Błaszczak (z kartką w ręku) prezes zarządu Hodowli Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR

Wojciech Błaszczak, prezes zarządu Hodowli Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR, podkreśla, że urzędowe etykiety są od razu drukowane i naklejane na worki. Jest to jedyna tego typu linia produkcyjna w Polsce.

Celem inwestycji w Strzelcach jest wyjście naprzód – mówił Błaszczak, na otwarciu linii. Automatyzacja ma ograniczyć ciężką ludzką pracę oraz ma także zwiększyć wydajność pracy.

Przez godzinę maszyna pakuje w worki 9 ton nasion. Jej możliwości są o wiele większe, lecz obecnie nie nadąża zaprawiarka z zaprawianiem dla niej nasion. Hodowla w Strzelcach zainwestuje w przyszłym roku w wydajniejszą zaprawiarkę. Nowa ma mieć wydajność 15 – 18 ton na godzinę.

Nie ma ludzi, którzy chcą dźwigać 50 kilogramowe worki z nasionami. Pracownicy w tradycyjnej technologii, czyli wykonując pakowanie nasion w worki prawie że ręcznie, dziennie zapakowują 45 ton nasion. Dziś nie ma ludzi do dźwigania worków – podkreślał prezes Hodowli w Strzelcach.

Wartość inwestycji wyniosła prawie 1,2 mln zł. Inwestycję kredytował Bank Gospodarki Żywnościowej, który około połowy środków pożyczył Hodowli Roślin w Strzelcach. Resztę pieniędzy wyłożyła sama Hodowla. Z BGŻ współpracuje od lat i ze współpracy jest zadowolona. Inwestycja ma zwrócić się po 3 latach.

Strzelce rocznie będą wytwarzały 6 tys. ton nasion.

Technologię pakowania nasion w worki i etykietowania dostarczyła firma Drewmax z Kędzierzyna Koźle. Tadeusz Sąsiadek właściciel firmy podkreślił, że linia pakująca i paletyzująca ma wydajność 20 ton na godzinę. Przez 15 lat istnienia firma wprowadziła na rynek 200 linii pakujących i około 10 paletyzujących. Razem działających obydwu linii firmy Drewmax jest w Polsce około 7.