- Nie wszyscy rozumieją, na czym polega efekt heterozji - zauważa Preuss.

Heterozja jest to uwidocznienie się pewnych cech, na zwiększonej plenności, w stopniu niespotykanym u form rodzicielskich. Główną przyczyną tego zjawiska jest wysoki stopień heterozygotyczności tego pokolenia, z czym wiąże się niski udział w genotypie genów odpowiedzialnych za cechy dla nas niekorzystne. Heterozja nie jest dziedziczna.

- Efekt heterozji utrzymuje się wyłącznie w pierwszym pokoleniu - pokoleniu F1. Po niekontrolowanym zapyleniu w F1, w kolejnym (czyli F2) dochodzi u roślin do rozszczepienia cech, co powoduje znaczną ich niejednolitość - inna budowa, termin kwitnienia i dojrzewania, parametry technologiczne ziarna, odmienna odporności na choroby i ta najbardziej nieprzyjemna cecha czyli plenność - powiedział Preuss.

Zauważa, że regułą jest drastyczny spadek plonu, w kolejnym pokoleniu, gdy rolnicy nie korzystają z odmian mieszańcowych wyhodowanych przez firmy nasienne.

Heterozję tłumaczy się gromadzeniem, u uzyskanych ze skrzyżowania mieszańców, większej liczby cech dominujących.


- Wykształcenie jakiejś cechy zależy nie tylko od działania poszczególnych genów, ale od wzajemnego współdziałania kilku genów. Dlatego też efekt heterozji przypisuje się korzystnej kombinacji wzajemnie współdziałających genów - dodaje Preuss.

Podobał się artykuł? Podziel się!