PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

IUNG: Susza jest, ale na mniejszym obszarze

IUNG: Susza jest, ale na mniejszym obszarze Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 27-06-2016 14:45

Tagi:

Susza jest mniejsza niż kilkanaście dni temu, ale nadal występuje w 10 proc. polskich gmin położonych na terenie ośmiu województw. Najbardziej zagrożone niedoborem wody są zboża jare i ozime - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.- W trzecim okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2016 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski-  informuje IUNG w komunikacie.

Susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym (od 21 kwietnia do 20 czerwca 2016 r.) jest mniejsza, występuje też na mniejszym obszarze niż 10 dni temu. Zagrożone suszą są zboża ozime i jare, krzewy owocowe i rośliny strączkowych. Susza nie dotyka już plantacji truskawek.

Zagrożenie suszą występuje w 248 gminach (10 proc. gmin Polski), na powierzchni 2 proc. gruntów ornych w 8 województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. We wszystkich tych gminach niedobór wody dotyka zboża jare.

W badanym okresie na terenie kraju występowało bardzo duże zróżnicowanie pod względem ilości wody dla roślin uprawnych. Znacznie wzrósł deficyt wody w południowo-wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz mazowieckiego a także w południowej części woj. łódzkiego i świętokrzyskiego. Natomiast zdecydowanie najbardziej poprawiła się sytuacja w niedoborze wody w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, w północno-zachodniej części woj. wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Deficyt wody szczególnie odczuwalny jest w uprawach zbóż jarych. W lepszej kondycji są zboża wysiane wczesną wiosną, niż te na plantacjach o opóźnionych siewach. Rośliny dotknięte niedoborem wody są nadal słabo rozkrzewione, mają słabo rozwinięty system korzeniowy, są niskie, ich dolne liście coraz bardziej usychają. - Przy obecnym znacznym niedoborze wody taka sytuacja może sprawić, że straty w plonach tych upraw będą duże - uważa IUNG.

Eksperci zwracają uwagę na występowanie chorób zbóż.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • Badylarz 2016-06-28 17:52:38
  Z komunikatu: "Susza nie dotyka już plantacji truskawek." A to ciekawe. Już wyschły i - z punktu widzenia zwiędłych korzonków - jest im to tak obojętne, jak szarakowi po 3 dobie agonii we wnykach kłusownika, czy też właściciele plantacji zmobilizowali własne rodziny oraz ukraińskich "gości" i przezwyciężyli suszę wodą z polewaczek? Tu małym producentom polecam mój "patent" na zwalczanie suszy. Nie mogąc znieść cierpienia od suszy poletka z komosa wonną w pewnym ogrodzie botanicznym, w którym naukowo badano wpływ suszy na te zioła, wziąłem w domu dwie kilkulitrowe, mocne torby kupione w Carrefour. W jednej z nich
  zrobiłem w bocznej ściance tuż nad dnem ok. 30 otworków o średnicy 2 mm każdy, uzyskując
  w ten sposób zgrabne sitko. Torbę tę umieściłem w torbie bez jakichkolwiek dziur. Po wejściu na teren, gdzie naukowo badano wytrzymałość komos wonnych na palące promienie słoneczne, z pobliskiego ujęcia nabrałem do tych toreb wody i przydźwigałem ją do badanego poletka. Wyciągnąłem torbę z wodą i sitkiem. Jak przewidywałem, przez otworki polały się delikatne strużki (Tak, tak! Małą strugę pisze się przez "u"!) wody. Tak postępując przez kilka dni, komosę wtedy uratowałem. Ale, co ma wisieć, nie utonie. Komosa zginęła od technicznych zabiegów nowego "ogrodnika", który wziął ją za szkodliwe ziele. Zdarza się tak nawet w placówkach naukowych, gdzie funkcjonuje wielu specjalistów posiadających głęboką wiedzą o części roślin, ale co najmniej obojętnych wobec roślin pozostałych...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!