PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jesteśmy prawie na końcu...

Jesteśmy prawie na końcu...

Wykorzystanie nasion kwalifikowanych w polskim rolnictwie jest na katastrofalnie niskim poziomie. Jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o wymianę kwalifikowanego materiału siewnego zbóż (7-9 proc.) i ziemniaka (3-4 proc.).Stawki dopłat do ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wynoszą odpowiednio:

100 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych;

160 zł – w przypadku roślin strączkowych;

500 zł – w przypadku ziemniaków.

To według wielu rolników jest niewystarczające by zachęcić do częstej wymiany materiału siewnego. Dzieje się tak mimo, że wielu producentów rolnych przekonało się, że siew stosunkowo niewielkiej ilości kwalifikowanych nasion o wysokiej sile kiełkowania jest znacznie tańszy niż zwiększonej ilości nasion z własnego zbioru.

Nasiona kwalifikowane umożliwiają uzyskanie wyrównanego, silnego i zdrowego łanu. Kwalifikowany materiał siewny produkowany jest przez zarejestrowane firmy nasienne na podstawie licencji uzyskanej od hodowcy. Materiał taki, przed dopuszczeniem do sprzedaży, jest szczegółowo oceniany zanim trafi w ręce rolników.

Należy pamiętać, że korzystając z nasion z własnego zbioru należy odprowadzić opłatę hodowlaną. Odmiana jest bowiem własnością hodowcy. Obecnie prawie wszystkie odmiany roślin są chronione prawem co oznacza, że wyłącznie hodowca będący właścicielem odmiany - może jej materiał siewny rozmnażać, przygotowywać do siewu, przechowywać, oferować do sprzedaży i sprzedawać na cele siewne.

Od tej zasady, przepisy prawa przewidują „odstępstwo rolne": Rolnik może użyć do siewu nasion z własnego zbioru. Jest jednak wówczas zobowiązany uiścić hodowcy (właścicielowi odmiany) opłatę w wysokości obowiązującej dla odmiany w danym roku. Opłatę należy wnieść w ciągu 30 dni od terminu wysiewu. Wyjątek stanowi posiadacz  gruntów rolnych do 10 ha . Może on używać materiału siewnego pozyskanego we własnym gospodarstwie rolnym, bez uiszczania opłaty na rzecz hodowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • lubelskie 2014-03-30 15:03:35
  mialem podobna sytuacje jak kolega wyzej, kupuje co roku mat. siewny i mialem snieć...
 • ochrona-roslin.com.pl 2014-02-17 12:51:20
  Bronił nie będę producentów materiału kwalifikowanego bo często stosują oni najtańsze zaprawy nasienne, które mają wąskie spektrum działania. A ci pojedynczy producenci, którzy stosują lepsze zaprawy to naprawdę wyjątki.
  Jedyne co mogę poradzić to aby przy wyborze i kupnie zwrócić uwagę na stopień kwalifikacji i rodzaj użytej zaprawy i pod tym względem negocjować cenę.
  Obie te informacje są na opakowaniu pomocny też może być termin pakowania lub rok utworzenia partii, co powie nam czy dana partia jest z poprzedniego czy obecnego roku.
  Niby detale ale na ich podstawie można domniemywać co znajduje się w środku i czy jest warte proponowanej ceny i wtedy negatywnych opinii o kwalifikowanym materiale siewnym powinno być mniej;)
 • jarki 2014-02-16 18:43:27
  @rolnik u mnie w jęczmieniu miałem głownię więc czym oni zaprawiają ?
  zresztą opisałem to wiadomo gdzie ;)
 • rolnik 2014-02-16 12:30:10
  Mam w pszenicy sianej kwalifikatem po rzepaku śnieć cuchnącą i już nigdy u tego producenta materiału nie kupię ,mój wniosek jest taki że kradną zaprawę ,wolę sam czyścić i zaprawiać.
 • jarki 2014-02-16 10:05:05
  @kułak po jaką cholerę podpisujesz się kułak nie szło jak zawsze ?
  Wyzywasz nas od nienormalnych bo pozdrawiasz normalnych wychwalasz
  kwalifikowane nasiona więc mój błąd bo wziąłem Cię za przedstawiciela
  sprzedającego nasiona ciągle mamy tu z takimi do czynienia
  Ludzie poco piszecie pod różnymi nickami?!?!
  Były nawet propozycje żeby to uniemożliwić ale mamy WOLNOŚĆ ;)
 • jarki 2014-02-15 21:29:44
  Czy Wy oślepliście i nie widzicie ile materiał siewny podrożał przez te rekompensaty
  Za ile my sprzedajemy np. zboże a ile płacimy
  Mało tego zauważcie jak spadła jakość wzięły się za to firmy krzak
 • s 2014-02-15 20:57:43
  jeszcze potrafi wklejac linki by pisac na forum
 • kułak 2014-02-15 20:11:42
  `jarki
  twoja druga wypowiedź tylko potwierdza moją tezę - potrafisz tylko narzekać, obrażać, czepiać się. Niestety, kiedy trzeba napisać coś więcej, albo chociaż mało, ale bez krytyki, to wyczerpuje się twoja zdolność dyskusji.
  `z.
  zdecydowanie się zgadzam, odstępstwo jest co najmniej nieracjonalne
 • z. 2014-02-15 14:56:42
  ....jeśli macie dzieci ...i dzieci mają dzieci......to ....w jakim stopniu są identyczne z Wami......

  Analogicznie jeśli "Jarki" jest dobrym rolnikiem i ma syna który jest świetnym informatykiem ale średnim rolnikiem...to jaka gwarancja, że wnuk "Jarkiego" będzie najlepszym rolnikiem (może będzie śpiewał w operze jak :) jego mama)....to taki obrazowy "genetyczny" przykład ..pobierania opłat za coś co nie jest tym samym.......
  :) to tylko przykład wymogu płacenia za coś co nie jest tym czymś......
 • JKC 2014-02-15 09:43:06
  ponieważ jest to specyficzny rynek ograniczony licencjami i zezwoleniami, który w mniejszym stopniu można zagospodarować importem a brak konkurencji rodzi patologie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!