PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Już nie posiejesz kukurydzy MON 810

Już nie posiejesz kukurydzy MON 810

Autor: farmer.pl/Radosław Iwański

Dodano: 06-12-2012 12:59

Tagi:

- W styczniu wydam dwa rozporządzenia, jedno będzie mówiło o zakazie wysiewu kukurydzy MON 810, drugie o zakazie wysadzania ziemniaków Amflora – poinformował Stanisław Kalemba, minister rolnictwa i rozwoju wsi.Na pytanie od portalu farmer.pl, czy to oznacza, że w przyszłym roku w maju w Polsce nie będzie można wysiewać kukurydzy GMO?, Stanisław Kalemba oświadczył, że zakaz wysiewu zostanie wprowadzony.

Szacuje się, że w Polsce kukurydzę GMO uprawia się na ok. 3 tys. ha.

Obecnie dyskusja w Polsce jest prowadzona nad ustawą o nasiennictwie, która po uchwaleniu przez Sejm czeka na podpis Bronisława Komorowskiego. Ta ustawa dopuszcza obrót materiałem siewnym odmian roślin modyfikowanych genetycznie.

Czym innym jest obrót materiałem siewnym, a czym innym zakaz upraw - mówił Stanisława Kalemba, podczas spotkania z dziennikarzami. Ustawa o nasiennictwie w końcu - wg. ministra rolnictwa - dopasowuje nasze prawo w tym zakresie do przepisów Unii Europejskiej. Polsce groziły wysokie kary (ok. 1 mld zł) za nie dostosowanie prawa.

- Jestem przekonany, że Prezydent podpisze ustawę o nasiennictwie - powiedział Kalemba.

Ustawa o nasiennictwie w zakresie rejestracji odmian genetycznie zmodyfikowanych oraz obrotu materiałem siewnym odmian GMO doprowadza przepisy krajowe do zgodności
z prawem UE, ale jednocześnie przewiduje dla Rady Ministrów podstawę do wprowadzenia, w drodze rozporządzenia, zakazu stosowania materiału siewnego określonych odmian
(art. 104 ust. 9), np. odmian kukurydzy MON810 i ziemniaka Amfora.

- Zakaz obrotu i rejestracji nic nam nie dawał, a narażał nas na kary, teraz bez pytanie się Komisji Europejskiej, możemy zakazać upraw roślin GMO, tak jak zrobiły to inne kraje Unii Europejskiej, w tym m.in. Niemcy i Francja - mówił Kalemba.

Minister poinformował, że nad całościowym prawem nad organizmami genetycznie modyfikowanymi będzie pracował wedle kompetencji Minister Środowiska. - Tę kwestię rozstrzygnął premier Donald Tusk - powiedział Kalemba.
Wg wiedzy ministra rolnictwa Europa jest podzielona wobec zasadności upraw GMO; jedna trzecia państw jest za, jedna trzecia przeciw, a jedna trzecia wstrzymuje się od głosu.

Ciągle nie rozstrzygnięte zostało, czy regulacje dotyczące upraw GMO w Europie będą domeną Komisji Europejskiej, czy też rządów krajów członkowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Boguś 2012-12-07 08:45:31
  Dobra szkoła towarzyszy Kaczyńskiego i Macierewicza, trzask prask, tędzy szwędy owędy i załatwione
 • . 2012-12-07 05:01:46
  Brawo,a na Komorowskiego nie ma co liczyc ze czegos nie podpisze on tam siedzi na tym stolku po to zeby podpisywac wszystko co mu przyniosa do podpisu.Tylko jest pytanie czy toco koniczynki mowia to prawda.
 • jarki 2012-12-06 18:17:15
  koniczynki trzymamy was za słowo !!!
  ale coś mi tu nie pasuje : ''Minister poinformował, że nad całościowym prawem nad organizmami genetycznie modyfikowanymi będzie pracował wedle kompetencji Minister Środowiska. - Tę kwestię rozstrzygnął premier Donald Tusk''
  czyżby donald chciał żeby nad gmo czuwali jego ludzie ???
 • OMG 2012-12-06 13:48:08
  Po prostu chapneli w łapę za wprowadzenie GMO do PL a teraz będą czekać na drugą łapówkę za możliwość uprawy GMO w PL.Gdy tylko wpłynie kasiorka na konta w Szwajcarii to zawsze minister rolnictwa pod osłoną nocy podczas pewnej zmiany może odwiesić rozporządzenie które zamierza wprowadzić :) bo odkręcenie ustawy nie jest takie proste jak zwykłego rozporządzenia .
 • kmieć 2012-12-06 13:08:31
  Czyżby PSLowcy przestawali być sprzedajnymi nierządnicami koncernów?
  Czy to wpływ Piechocińskiego?
  A może tylko taka zagrywka dla zmylenia "społecznego pościgu"?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!