- Najnowsza publikacja nowych danych dotyczących światowej powierzchni GM pokazuje, że technologia GM została już doceniona przez ponad 17 mln rolników na całym świecie, przynosi im materialne korzyści w postaci zwiększenia wydajności produkcji, zwiększenia ich dochodów oraz pozwala produkować żywność w sposób bardziej zrównoważony - skomentował Carel du Marchie Sarvaas Dyrektor EuropaBio.

W czołówce krajów rozwijających stosujących uprawy GM jest Brazylia, która odnotowała wzrost o 21 proc. w porównaniu do roku 2011, co daje w sumie 36,6 milionów hektarów. Kolejne miejsce zajmuje Argentyna z wynikiem 23,9 milionów hektarów. Wśród nowych krajów, gdzie uprawia się rośliny genetycznie modyfikowane, znajduje się Sudan i Kuba. W krajach Afryki komercyjne uprawy roślin GM znajdują się w RPA, Burkinie Faso, Egipcie oraz Sudanie.

W Unii Europejskiej nastąpił 13 proc. wzrost powierzchni uprawy GM do 129.071 hektarów. Wśród krajów uprawiających rośliny GM były Hiszpania, Portugalia, Czechy, Słowacja i Rumunia. Największy wzrost zanotowano w Hiszpanii w 2012 obsiano 116.307 hektarów kukurydzą GM.

- Nowe dane dla Europy mimo zauważalnego wzrostu nie są zaskoczeniem, proces autoryzacji oraz skostniała polityka Unii Europejskiej nie daje możliwości europejskim rolnikom korzystania z technologii, która w innych częściach świata staje się standardem - mówi Carel du Marchie Sarvaas.

- Głównie to kraje jak Brazylia zwiększają powierzchnię upraw GM i są jednocześnie największymi eksporterami. Przywódcy europejscy szybko będą musieli zagwarantować, że system autoryzacji nowych produktów GM będzie bardziej wydajny, ponieważ europejska żywność i pasze są coraz bardziej uzależnione od importowanych produktów biotechnologicznych - dodaje.

Rządy w Ameryce Północnej i Południowej wprowadziły bardziej wydajne systemy autoryzacji, a mimo to wciąż dążą do przyśpieszenia tego procesu. Bez poprawy efektywności systemu autoryzacji w Europie, przemysł spożywczy, hodowcy i handel będą musieli zmierzyć się z wieloma nowymi wyzwaniami. Według sprawozdania Komisji Europejskiej straty w handlu paszami wynoszą około € 9,6 miliardów. Przyczyną tego są zakłócenia spowodowane faktem, że na świecie zostały autoryzowane i są stosowane nowe produkty GM, które w Unii Europejskiej nie zostały jeszcze dopuszczone - informuje GBE Polska.


Podobał się artykuł? Podziel się!